U-Cat – nowy podwodny robot

Dodane przez Małgorzata Brykała Grudzień 1, 2013 20:13

U-Cat – nowy podwodny robot

W Muzeum Nauki w Londynie podczas wystawy „Robot Safari” odbywającej się w dniach 28 listopada do 1 grudnia 2013r. został zaprezentowany niesamowity, podwodny robot U-CAT. Android stworzony w celu badania wraków i eksploracji podwodnych jaskiń, umożliwi ich dokładniejszą penetrację.

Urządzenie zostało zaprojektowane w Centrum Biorobotyki Uniwersytetu Technologicznego w Tallinie. Robot wzorowany jest na strukturze żółwia morskiego, głównie ze względu na zastosowany w nim sposób przemieszczania się. Wyposażono go w cztery niezależnie napędzane płetwy, dzięki temu urządzenie jest bardzo zwrotne. Może poruszać się do przodu, do tyłu, w górę i w dół oraz obracać się wokół własnej osi, a przy tym nie mąci wody co jest bardzo ważnym elementem w trakcie badania wraków, gdzie łatwo o utratę widoczności.

U-CAT jest niezwykle nowatorskim rozwiązaniem chociażby dlatego, że większość konwencjonalnych podwodnych robotów do poruszania się używa specjalnych wirników, przez co łatwo o pogorszenie widoczności utrudniającą badanie i rekonstrukcję obiektu.

Zamysł stworzenia robota był częścią projektu badawczego „Arrows”, który w pełni sfinansowany został przez Unię Europejską. Założeniem było sporządzenie technologii ułatwiającej prace archeologiczne pod wodą. Technika opracowana w ramach programu będzie testowana w Morzu Śródziemnym i Bałtyku we współpracy z większymi podwodnymi robotami, których celem będzie identyfikacja podwodnych lokacji.

Źródło: cdiver.net
Foto: Tallinn University of Technology

Dodane przez Małgorzata Brykała Grudzień 1, 2013 20:13

Dołacz do nas na Facebooku

Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Październik , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń

Divers24 DAN