Witalij Wiwczar to rosyjski zawodowy ciężarowiec i nurek amator, który postanowił połączyć swoje pasje, aby ustanowić nowy rekord Guinnessa w wyciskaniu sztangi na ławeczce… pod wodą! Rosjanin na wstrzymanym oddechu wykonał 76 powtórzeń sztangą o łącznej wadze 50 kg. Cała próba miała miejsce w wodach jeziora Lebiażje, w pobliżu jego rodzinnego Tomska.
Podejście do próby pobicia tak nietypowego rekordu zajęło Wiwczarowi dwa miesiące treningów i przygotowań. Termin finalnego sprawdzianu został wyznaczony na 13 sierpnia. Do Tomska zawitali oficjele Guinnessa, którzy mieli czuwać nad prawidłowym przebiegiem bicia rekordu i od tej chwili nie było już odwrotu.
Przed rozpoczęciem swojego podejścia rosyjski atleta przyznał, że dotychczas jego najlepszym wynikiem osiągniętym podczas przygotowań było 65 powtórzeń. Ten rezultat w oficjalnej próbie w zupełności by wystarczył, aby stać się nowym rekordzistą w konkurencji „Najwięcej powtórzeń w wyciskaniu na ławeczce pod wodą”.
Wynik jaki musiał pobić, to 62 powtórzenia autorstwa Amerykanina Grega Wittstocka, który ustanowił swój rekord w październiku 2019 roku.
O podjęciu się próby pobicia tak nietypowego rekordu zadecydował przypadek. Witalij Wiwczar jako profesjonalny sportowiec miał na koncie zwycięstwa w zawodach w wyciskaniu, a jego hobby jest nurkowanie. Kiedy dowiedział się o wyczynie Amerykanina z Illinois uznał, że koniecznie musi spróbować.
W oficjalnej próbie pomimo niesprzyjających warunków m.in. niskiej temperatury i kiepskiej widoczności, Rosjanin wykonał 76 powtórzeń, co powinno wystarczyć zostanie nowym rekordzistą Guinnessa. Teraz rekord jest weryfikowany przez Biuro Rekordów Guinnessa i o oficjalnym werdykcie dowiemy się niebawem.
Nie zmienia to jednak faktu, że możemy być niemal pewni, iż to nie koniec zmagań w tej niezwykłej dyscyplinie i zarówno Wiwczar, jak i Wittsock, podejmą kolejne próby bicia rekordu w wyciskaniu pod wodą.
Miłośników historii nurkowania z pewnością zaciekawi niezwykle interesujący tekst Kariny Kowalskiej, kustosz Muzeum Nurkowania w Warszawie, przybliżający historię prac podwodnych w Polsce. Znajdziecie go w 13 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.