Od poniedziałku, 3 sierpnia, starożytny grecki wrak Peristera jest dostępny dla nurkowych turystów odwiedzających Grecję.
Zgodnie z zapowiedziami greckie władze postanowiły otworzyć pierwsze podwodne muzeum w kraju zlokalizowane na wraku Peristera. Urzędnicy poinformowali również, że planują dalej systematycznie udostępniać kolejne archeologiczne skarby. Większość z nich do tej pory objęta była ścisłą kontrolą i całkowitym zakazem nurkowań.
Nurkowie pragnący doświadczyć zanurzenia na starożytnym greckim wraku będą wprawdzie pod stałą opieką i nadzorem przewodnika z lokalnego centrum nurkowego, ale to i tak szansa na wspaniałe przeżycie i niezapomnianą wakacyjną przygodę.
Co ciekawe, stanowisko z wrakiem Peristera zostało również objęte podwodnym monitoringiem i bezpieczeństwa starożytnej jednostki będzie także pilnować czujne oko wielu kamer. Podjęcie takich środków bezpieczeństwa nie powinno jednak dziwić, przecież mówimy o jednostce nazywanej Akropolem wśród wraków.
Starożytny grecki wrak Peristera, to pozostałości statku handlowego z 495 r. p.n.e. Archeolodzy odkryli wrak w pobliżu zachodniego wybrzeża wyspy Peristeri w 1985 roku, dzięki wskazaniom jednego z miejscowych rybaków. Pozostałości antycznej jednostki handlowej znajdują się na głębokości około 30 metrów. Oprócz tego, na morskim dnie spoczywa również budzący zachwyt ładunek barki w postaci około 4000 amfor!
Grecy traktują otwarcie podwodnego muzeum na wraku Peristera, jako klasyczny przykład projektu pilotażowego. Jeżeli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, to w niedalekiej przyszłości nurkowie mogą liczyć na udostępnienie im kolejnych wspaniałych wraków. A tych, jak wiadomo, w greckich wodach nie brakuje.
Zarówno podwodne muzeum, jak i cały region znajdują się na obszarze chronionym Morskiego Parku Narodowego Alonissos – Sporady Północne. Tajemniczy świat ukryty na dnie morza dostępny jest jednak nie tylko dla miłośników nurkowania, ale także dla wszystkich odwiedzających Alonissos. I to bez konieczności wchodzenia do wody!
Foto: Alonissos Triton Dive Centre
Zainteresowanych nurkowaniem wrakowym we Włoszech odsyłamy do tekstu Stefana Panisa, opublikowanego 12 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.