Nie żyje legenda nurkowania

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 23, 2013 20:13

Nie żyje legenda nurkowania

W wieku 94 lat zmarł legendarny austriacki nurek i badacz morskich głębin – Hans Hass. W ciągu swojego zycia stał sie ikoną nurkowania i jednym z najbardziej znanych badaczy morskiego środowiska w XX w.

Urodzony w 1919r. w Wiediu Hass, udokumentował swoje badania i odkrycia, przenosząc je na karty 32 książek oraz taśmę w 73 produkcjach filmowych, które zrealizował podczas podróży swoją łodzią „Xarifa”

Pierwszy film Hassa ukazał się tuż po wojnie w 1951r. Świat, który pokazał na ekranach telewizorów w filmie „Przygody w Morzu Czerwonym, zafascynował widownię i zjednał mu opinię publiczną.

Szczególną uwagę poświęcał rekinom, którymi był zafascynowany. Stąd też wziął się jeden z jego pseudonimów „Lord of the sharks” (władca rekinów). Przez całą swoją karierę, starał się walczyć o prawdziwy obraz rekina w świadomości ludzi, odkłamując to, czym karmili ludzi reżyserzy w filmach pokroju „Szczęki”.

W czasach kiedy zaczynał swoją przygodę z nurkowaniem, był pionierem. Wiele elementów nurkowego ekwipunku, stworzył najpierw w swojej głowie, a potem wcielił je w życie. Tak było np w przypadku podwodnej kamery nurkowej, specjalnych płetw, czy aparatury oddechowej, pozwalającej na większą niezależność od okrętu badawczego.

Źródło: dw.de

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 23, 2013 20:13

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń