Victor Vescovo z Caldalan Oceanic wspólnie z Mohammedem A. Aljahdli z King Abdullah University of Science & Technology (KAUST) zostali pierwszymi ludźmi, którzy dotarli do dna w najgłębszym miejscu Morza Czerwonego. Zanurzenie zostało przeprowadzone na głębokość 2777 metrów, w miejscu znanym pod nazwą Niecki Suakin.
Zejście pod wodę zostało wykonane w pojeździe DSV Limiting Factor, z którego Victor Vescovo korzystał przy okazji swoich poprzednich ekspedycji w najgłębszych miejscach na Ziemi. Tym razem oprócz zanurzenia w najgłębiej położonym punkcie Morza Czerwonego, odwiedzono również Głębi Kebrit (głębokość 1470 metrów), gdzie znajdują się niezwykle ważne jeziora solankowe.
Ekspedycja we wciąż niezbyt dobrze poznanych wodach Morza Czerwonego składała się z dwóch zanurzeń. Pierwsze miało miejsce w najgłębszym punkcie Morza Czerwonego – Niecka Suakin, podczas którego załogę pojazdu stanowili Victor Vescovo i Mohammed A. Aljahdli z KAUST, z kolei drugie w Głębi Kebrit wykonane zostało przez Vescovo i dr Alana Jamiesona z Newcastle University.
Zarówno Niecka Suakin, jak i Głębia Kebrit wykazują niezwykle unikalne cechy, ponieważ oba te miejsca posiadają jeziora solankowe zlokalizowane na morskim dnie, które mają znacznie inny charakter niż woda morska nad nimi. Ich krawędzie wyraźne odcinają się i te niezwykłe „akweny” są doskonale widoczne pod wodą, gdzie zwykła woda morska styka się z ultragęstymi basenami solankowymi.
Baseny w tych lokalizacjach mają średnio około 10 metrów głębokości. Zauważono też, że „kominy” inkrustowane minerałami i gąbkami otaczają „linie brzegowe” basenów w Głębi Kebrit, chociaż żaden z nich nie wydawał się aktywny. Zespół zanurkował również na kalderę wygasłego podwodnego wulkanu w Niecce Suakin, aby zbadać jego wyjątkową geologię.
„Kontynuując tegoroczną wyprawę, której celem jest eksploracja Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku, mamy nadzieję zbadać jak najwięcej nowych obszarów. Dzięki naszemu niezwykłemu pojazdowi chcemy poznać jak najwięcej z 90% podwodnego świata, który pozostaje wciąż niezbadany” – powiedział Vescovo.
Kolejnym etapem wypraw oceanicznych Caladan 2020 jest ekspedycja we współpracy z organizacją Nekton, której celem będą głębiny na Oceanie Indyjskim, w okolicy Seszeli i Malediwów. Całość będzie realizowana w ramach programu Nektona „First Descent”.
Źródło: caladanoceanic.com
Miłośnikom regionu Morza Czerwonego polecamy artykuł poświęcony Jordanii i Zatoce Akaba, opublikowany w 12 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.