Odkryto skamielinę żółwia wielkości samochodu

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Luty 29, 2020 15:30

Odkryto skamielinę żółwia wielkości samochodu

Portal BBC poinformował o odnalezieniu skamieliny żółwia, która swoim rozmiarem odpowiadała wielkości samochodu osobowego. Niezwykłego znaleziska dokonano w północnej części Ameryki Południowej, o czym poinformował portal BBC.

Ustalenia naukowców badających znalezisko potwierdzają, że żółw mierzący 4 metry i zaliczany do gatunku Stupendemys geographicus, żył na tych terenach w okresie od 13 do 7 milionów lat temu. Skamieliny przedstawicieli tego gatunku odnaleziono na pustyni Tatacoa w Kolumbii oraz w regionie Urumaco w sąsiedniej Wenezueli.

Pierwsze skamieliny olbrzymich żółwi odkryto już w latach 70. XX wieku, ale wiele tajemnic dotyczących tych niezwykłych zwierząt, pozostało wciąż do odkrycia. Wiemy, że żółwie były mniej-więcej wielkości i masy samochodu osobowego i zamieszkiwały ogromne tereny podmokłe na północy Ameryki Południowej, jeszcze zanim powstały rzeki Amazonka i Orinoko.

_110893402_mediaitem1108859012

Samiec miał posiadać po obu stronach skorupy rogi skierowane do przodu. Głębokie blizny odkryte na badanych skamielinach wskazują, że rogi były prawdopodobnie używane jak środek do walki z rywalami. Odnalezione skamieliny dały również naukowcom nieco wskazówek na temat diety olbrzymich żółwi.

Badacze uważają, że te gigantyczne stworzenia żyły na dnie jezior i rzek, po sąsiedzku z gigantycznymi krokodylami, a ich dieta była zróżnicowana i w swoim menu żółwie posiadały różne małe zwierzęta, a także wiele roślin, owoców oraz nasion.

Wielki rozmiar Stupendemys był kluczowy w obronie przed innymi dużymi drapieżnikami żyjącymi w tym samym okresie. Świadczą o tym m.in. takie ślady, jak gigantyczny ząb krokodyla tkwiący w skamielinie żółwia.

Wielka szkoda, że te wielkie stworzenia nie doczekały naszych czasów. Spotkanie z takim kolosem pod wodą, stanowiło by na pewno niezapomniane przeżycie dla każdego nurka.

Źródło: bbc.com


Jeżeli fascynują was ośmiornice, koniecznie musicie przeczytać artykuł Małgorzaty Sobońskiej, który opublikowaliśmy w 10 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Luty 29, 2020 15:30

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Kwiecień , 2020

Sortowanie

Brak wydarzeń