Dwa wraki odnalezione w okolicy irlandzkiego wybrzeża

Dodane przez Redakcja D24 Kwiecień 21, 2016 21:16

Dwa wraki odnalezione w okolicy irlandzkiego wybrzeża

W pobliżu wybrzeża Connemara na zachodzie Irlandii, archeolodzu odnaleźli dwa zatopione wraki. Pozostałości należą do jednostek pochodzących odpowiednio z XVIII i XIX wieku. Jak twierdzą badacze, tego typu znalezisko w tym regionie, nie powinno nikogo specjalnie dziwić. Okolica w przeszłości słynęła z kwitnącego tu przemytu i niejedna jednostka wykorzystywana w tym procederze, znalazła się na dnie.

Starszy z odnalezionych wraków, pochodzący z osiemnastego stulecia, został namierzony i zlokalizoany przez jednego z lokalnych rybaków na płyciźnie. Było to świetne miejsce by zakotwiczyć i ukryć się zarówno przed brytyjskimi jak i francuskimi patrolami. Jak wynika z przeprowadzonych ustaleń, pozostałości jednostki znajdują się on w bardzo złym stanie. Nawet jeżeli poziom wody jest wystarczająco niski, jego szczątki ledwo są widoczne z powierzchni pod ładunkiem granitu i żelaza.

Z kolei jednostka pochodząca z XIX wieku została odnaleziona przed jednego z okolicznych mieszkańców po zachodniej części portu Ballynakill w północno-zachodniej części wybrzeża Connemara. To właśnie tu znajdowało się osłonięte kotwicowisko z widokiem na Diamond Hill.

Archeolog Michael Gibbons twierdzi, że o samym wraku wiadomo niewiele i wymaga on dokładniejszych badań. Dzięki temu badacze zamierzają precyzyjniej określić pochdzenie jednostki i jej historię.

Okoliczne zatoki i kotwicowiska odegrały główną rolę w morskiej historii regionu w XVII i XVIII wieku. Właśnie wtedy biegł tędy szlak handlowy, który czynił z Connemara centrum wydarzeń. To owocowało rozkwitem przemytu na szeroką skalę, a także rozbudową sieci posterunków straży ochrony wybrzeża. Nie dziwi więc, że część z przemytniczych jednostek, po dziś dzień spoczywa na dnie, czekając na swoich odkrywców.

Źródło: irishtimes.com

Dodane przez Redakcja D24 Kwiecień 21, 2016 21:16

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Marzec , 2019

Sortowanie
28Lut - 3MarLut 2810:00Mar 3Targi Nurkowe - X Edycja
3Mar - 7Mar 308:00Mar 7Dubai International Boat Show 2015
14Mar - 15Mar 1408:00Mar 15OzTEk - Australia
22MarCałodniowa XI Skorpenowy Spływ Łyną
22Mar - 23Mar 2209:00Mar 23Głębiny - Festiwal Filmów Nurkowych