Rusza niezwykły program eksploracji oceanu – Mission II – video

Dodane przez Irena Gilwatowska Kwiecień 3, 2018 14:58

Rusza niezwykły program eksploracji oceanu – Mission II – video

Większość oceanicznych głębin do dziś pozostaje nieodkryta. Dlatego właśnie zespół naukowców ma zamiar zrealizować jeden z najbardziej ambitnych projektów badawczych i edukacyjnych na morzu, jakie kiedykolwiek podjęto.

„Mamy lepsze mapy Księżyca i Marsa niż dna morskiego na naszej własnej planecie” – ubolewa Oliver Steeds, współzałożyciel i dyrektor naczelny Instytutu Badań Głębokiego Oceanu Nekton w Oksfordzie. „Doszliśmy do punktu, w którym najważniejsza część naszej planety jest najmniej poznana”.

Źródło geographical.co.uk

Zmiana tego paradoksalnego stanu rzeczy, była jedną z podstawowych idei powstania „Nektonu” i powodem, dlaczego w październiku tego roku planuje on uruchomić program Mission II, by odkrywać i badać nieznane głębiny Oceanu Indyjskiego.

Łącząc pojazdy podwodne z innowacyjnymi metodami naukowymi, gromadzeniem danych i komunikacją, trzyletnia misja skupi się na sześciu odrębnych regionach głębokiego oceanu, z których każdy reprezentuje unikalny potencjał badawczy i poszukiwawczy. Od jednego z największych na świecie podwodnych wąwozów na Seszelach, poprzez największą różnorodność raf wokół Andamanów, aż po endemiczny gatunek kanału Mozambiku.

Duch wczesnej eksploracji kosmosu był inspiracją dla założycieli Nektonu, jego misja brzmi „zbadać głębię oceanu i odkryć nieznane dla dobra ludzkości”. Zamieńmy głębię oceanu na wysokość, a na myśl od razu przychodzi NASA. „W końcu morze jest lustrem nieba”, mówi Steeds. „Jeśli spojrzeć na rozwój kosmosu lat 1950 i 1960, zainwestowano miliardy miliardów dolarów. To bohaterska odyseja, która inspiruje ludzi do myślenia inaczej.”

Inspiracja, odyseja i dziedzictwo są podstawą tej misji i słowami, które często można usłyszeć podczas rozmowy z zespołem Nekton. Jest to mantra, której celem jest, jak wyjaśnia biolog morski i główny naukowiec organizacji – dr Lucy Woodall: „Obudzić w młodszym pokoleniu wizję, w której za następne dziesięć lat ktoś taki jak ja gdzieś na świecie będzie mógł zanurzyć się w oceanie i oglądać go, nie potrzebując do tego takiej organizacji jak nasza”.

Kiedy spoglądamy w dół, z dala od gwiazd, brak wiedzy o naszej planecie staje się zastanawiający. Ponad 70% powierzchni planety pokrywa ocean, ale mniej niż 5% oceanów zostało zbadanych. Co najmniej 97% naszej biosfery znajduje się w oceanie i szacuje się, że ponad 90% gatunków morskich pozostaje nieodkrytych, a jedynie 0,25% wód pełnomorskich jest chronionych.

„Głęboki ocean to największy i najsłabiej zbadany ekosystem na Ziemi” – mówi profesor Alex Rogers, współzałożyciel Nekton i dyrektor naukowy projektu. „Biorąc pod uwagę ciśnienie panujące na głębokości, obecnie istnieje pilna potrzeba lepszego zrozumienia, jak rozkłada się życie w oceanie, jak działa jego ekosystem i jak poprawić nasze zarządzanie nim, aby zaczął się on regenerować”.

abcd123

Według kierujących programem misja oznaczona jako Mission I, na Bermudach, nie zakończyła się pełnym sukcesem. Całe planowanie i organizacja musiały być wykonane w ciągu ośmiu miesięcy, pogoda sprawiała duże problemy, a wiele innowacyjnych technik filmowania jeszcze nie zostało dopracowanych, co sprawiło, że planowany dokument z misji nigdy nie ujrzał światła dziennego.

Nie oznacza to rezygnacji z osiągnięć misji. Niektóre z nich to np. odkrycie najgłębiej żyjącego gatunku skrzydlicy na Karaibach, a także kolonii czarnych korali w głębokich strefach o ograniczonym dopływie światła na Bermudach, 100 km² zmapowanego dna morskiego i globalna widownia na poziomie 750 mln odbiorców – przy uwzględnieniu wszystkich środków przekazu.

Ale być może ważniejsze dla organizacji i jej ostatecznych celów było to, że okazała się ona ważnym doświadczeniem edukacyjnym. Była to także pierwsza szansa, aby zespół przetestował i dopracował protokół GOSSIP, była to ostatecznie rozgrzewka przed rozpoczęciem kolejnego programu – Mission II.

Źródło geographical.co.uk_4

Korzystając z doświadczeń i metod opracowanych na Bermudach, druga faza projektu, zaplanowanego na lata 2018-2021, zapuści się w jeszcze mniej znane wody Oceanu Indyjskiego. Trzeci co do wielkości ocean na świecie, ale najmniej zbadany, najmniej chroniony, a pod względem ilości pieniędzy przeznaczanych na badania i eksplorację, najmniej finansowany ze wszystkich oceanów.

Około dwóch miliardów ludzi, żyjących na jego brzegach, większość w krajach o niskich dochodach, wzrastająca eksploatacja zasobów morskich, presja ze strony międzynarodowych flot rybackich i rosnące zainteresowanie zasobami mineralnymi to największe zagrożenia dla tych wód.

Począwszy od października, misja obejmie sześć głównych ekspedycji w sześciu różnych regionach biogeograficznych, a Nekton spodziewa się, że podwoi liczbę widowni obserwującej poczynania zespołu, do 1,5 miliarda na całym świecie między innymi dzięki innowacjom, takim jak transmisje na żywo z pokładów podwodnych jednostek badawczych.

Zespół Nekton stara się w swojej działalności nawiązywać do ducha wczesnej eksploracji kosmosu, a tajemnice głębokiego oceanu stanowią żyzny grunt dla organizacji, która kieruje się duchem czystej eksploracji. Ma także określoną, pozytywną wizję przyszłości.

„Większość narracji mówi o zgubie i zniszczeniu oceanu, ale czujemy, że możemy zrobić coś innego, pozytywnego” – mówi Steeds. „W końcu Martin Luther King nie powiedział „Mam koszmar”, powiedział „Mam sen”.” Przed rozpoczęciem misji, Nekton podsumowuje swoje szczytne cele, parafrazując słowa jednego z wielkich odkrywców, Neila Armstronga: „Ludzkość jest gotowa dokonać kolejnego gigantycznego skoku: w głębiny oceanu.”

Źródło: nektonmission.org

Magazyn D24 Intext
Dodane przez Irena Gilwatowska Kwiecień 3, 2018 14:58

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń