Podczas nurkowania natknęli się na gigantyczne jajo kałamarnicy – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Październik 30, 2019 19:00

Podczas nurkowania natknęli się na gigantyczne jajo kałamarnicy – video

Nikomu kto nurkuje, nie trzeba tłumaczyć, że pod powierzchnią wody w jeziorach, morzach i oceanach, czekają na nas niezwykłe cuda stworzone przez matkę naturę. Właśnie na jeden z takich cudów natknęła się grupa nurków w pobliżu miejscowości Ørsta w Norwegii.

Ronald Raasch oraz jego dwóch towarzyszy prowadzili nurkowanie z pokładu jednostki badawczej REV „Ocean”, kiedy natknęli się pod wodą na olbrzymią bańkę. Ów twór okazał się być jajem kałamarnicy, zawierającym setki tysięcy małych kałamarnic.

Widok niezwykle rzadki, dlatego możemy mówić o dużym szczęściu, gdyż do sieci trafił materiał video zarejestrowany przez nurków i obrazujący to niecodzienne spotkanie.

5 października grupa wracała z nurkowania, podczas którego badała wrak okrętu z II Wojny Światowej zatopiony w wodach Morza Norweskiego. Około 200 metrów od wybrzeża Norwegii, na głębokości 17 metrów, czekał na nich dużo bardziej zaskakujący widok niż kupa stali sprzed kilku dekad…

W morskiej toni, około 15 metrów nad dnem unosił się nieznany im obiekt. Olbrzymia przezroczysta bańka, która okazała się być jajem kałamarnicy krótkopłetwej (Illex illecebrosus) i prawdziwym cudem… cudem stworzenia.

Źródło: livescience.com


Jeżeli szukasz materiałów o ciekawostkach i niezwykłych mieszkańcach głębin, zajrzyj do 10 numeru naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Październik 30, 2019 19:00

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Luty , 2020

Sortowanie
2Lut - 3Całodniowa Duikvaker Expo 2019