W Chorwacji odkryto starożytny wrak sprzed 2000 lat

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 6, 2020 09:00

W Chorwacji odkryto starożytny wrak sprzed 2000 lat

W pobliżu chorwackiej miejscowości Novalji dokonano wspaniałego odkrycia. Na dnie udało się zlokalizować pozostałości po starożytnym wraku, którego wiek określono na około 2000 lat! Po wstępnych badaniach stanowiska i zgromadzeniu pierwszej dokumentacji ustalono, że odnaleziony statek mierzył około 10-15 metrów długości i był jednostką handlową, która przewoziła materiały konstrukcyjne.

Sięgając do informacji na temat historii regionu bez trudu dowiemy się, że teren dzisiejszej Novalji już w czasach rzymskich znany był z wyrobów ceramicznych, w tym m.in. dachówek. Dokładnie takich, jakie stanowiły ładunek odnalezionego wraku.

DSC08668

Wprawdzie dopiero bardziej szczegółowe oględziny i weryfikacja pieczęci powiedzą archeologom więcej na temat znaleziska, ale nie mają oni wątpliwości, że jest to produkt lokalnych rzemieślników.

DSC0867d7

Archeolodzy przyznają, że w chwili obecnej nie ma mowy o ujawnieniu dokładnej lokalizacji wraku, gdyż w spokoju chcę przeprowadzić wszystkie niezbędne badania, zebrać szczegółową dokumentację, a przede wszystkim uchronić stanowisko przed łowcami skarbów, którzy mogliby nie tyle coś ukraść, co zwyczajnie uszkodzić po przez nieumiejętne obchodzenie się z wielowiekowymi artefaktami.

DSC08711

Co ciekawe, jak się okazuje pozostałości zostały odkryte przez zupełny przypadek, przez trenujących tu regularnie nurków straży pożarnej. Na początku nikt nie miał świadomości na co patrzy i pozostałości wraku zostały wzięte za odpady budowlane.

DSC08691

Jednak w pewnym momencie jeden z nurków zdał sobie sprawę, że coś jest nie tak, bo skąd tutaj wzięłaby się taka ilość gruzu czy innych pozostałości.

DSC08674

Przeczucie nie zawiodło i po analizie dokumentacji video oraz wykonaniu podwodnego rekonesansu, badacze nie mieli wątpliwości, że strażakom udało się odkryć starożytna jednostkę handlową, operującą niegdyś na lokalnych wodach.

DSC08663

Źródło: morski.hr
Foto: Nikola Hrženjak


Chorwacja wciąż ma w sobie wiele do odkrycia, również pod wodą. O wspaniałościach ukrytych w głębi wody u wybrzeży wyspy Rab, dowiecie się więcej z artykułu Piotra Karasia opublikowanego w 8 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 6, 2020 09:00

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Lipiec , 2020