Archeolodzy podwodni z Balearic Institute of Studies in Maritime Archeology (IBEAM) badają u wybrzeży Majorki starożytny wrak wypełniony amforami, odkryty przez lokalnego mieszkańca w lipcu 2019 r. Na tym fantastycznym stanowisku udało się doliczyć blisko 100 naczyń, a naukowcy określili jego wiek na około 1700 lat.
Wrak został odnaleziony w lipcu tego roku przez Felixa Alarcona i jego żonę. Mieszkaniec Majorki poinformował o wszystkim władze, a te poprosiły naukowców z IBEAM o pomoc w zbadaniu i zabezpieczeniu stanowiska. Co ciekawe, wrak znajduje się tuż obok popularnej plaży Can Canilla Beach.
Odnaleziony antyczny wrak statku kupieckiego mierzy ponad 10 metrów długości i około 4.5 metra szerokości. Eksperci pracujący na stanowisku przypuszczają, że rzymska jednostka transportowała amfory z oliwą, winem i garum – sfermentowanym sosem z rybich jelit. Tzw. „rzymski ketchup” był w czasach starożytnych bardzo popularną przyprawą.
Zamieszczony poniżej materiał filmowy pokazuje, z jak niesamowitym znaleziskiem mamy do czynienia. Rzymski wrak pełen świetnie zachowanych amfor stanowi prawdziwą kapsułę czasu, która przechowała dla nas do dziś kawałek antycznego świata.
Posted by IBEAM. Instituto Balear de Estudios en Arqueología Marítima on Wednesday, September 25, 2019
Felix Alarcon wspólnie z żoną zauważył na morskim dnie fragmenty ceramiki, o czym poinformował lokalne władze. Nie trzeba było jednak długo czekać, by archeolodzy badający miejsce, odsłonili zagrzebany w morskim dnie rzymski wrak.
Naukowcy przypuszczają, że odnaleziona jednostka była wykorzystywana do transportu towarów pomiędzy Majorką a Półwyspem Iberyjskim. Nietypowe mogą być jednak przyczyny znalezienia się jednostki na dnie, gdyż według archeologów, doskonale zachowany ładunek wyklucza raczej zatonięcie statku w wyniku sztormu.
Odnalezione amfory zostały wydobyte i przetransportowane do muzeum na Majorce, gdzie są poddawane zabiegom konserwatorskim, mającym zabezpieczyć delikatne naczynia przed zniszczeniem. Zanim jednak naczynia, które zachowały się nienaruszone aż do dziś zostaną otwarte, muszą najpierw zostać poddane zabiegom konserwatorskim.
„Amfory znajdują się teraz w basenach, gdzie są odsalane. Uważamy, że potrwa to około czterech miesięcy. Jest to bardzo ważny proces, ponieważ sól krystalizuje i może doprowadzić do popękania amfor. Naczynia spędziły 1700 lat pod wodą i nie chcemy popełnić żadnych błędów. Gdy będziemy w stanie rozczytać napisy na amforach, dowiemy się więcej o kupcach, produktach, które przewozili i ich pochodzeniu.” – powiedział dyrektor ds. Dziedzictwa rady Majorki.
Źródło: Balearic Institute of Studies in Maritime Archeology (IBEAM)
[pro_ad_display_adzone id=”31298″]