Starożytny wrak odnaleziony u wybrzeży Cypru

Dodane przez Rafał Jędrzejowski Czerwiec 28, 2019 09:27

Starożytny wrak odnaleziony u wybrzeży Cypru

Naukowcy prowadzący badania w wodach okalających Cypr, natrafili na antyczny wrak pochodzący z czasów rzymskich. Znalezisko uważane jest za pierwsze dobrze zachowane odkrycie tego rodzaju we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Wrak statku oraz przewożony przezeń ładunek, zostały odkryte przez nurków w okolicy Protaras we wschodniej części Cypru i są obecnie badane przez podwodnych archeologów. Co ciekawe szczątki jednostki oraz jej niezwykły ładunek znajdują się tuż obok popularnego kurortu turystycznego. Dziwi więc fakt, że tak długo pozostawały niezauważone.

Z informacji udostępnionych przez badaczy wiemy, że statek przewoził amfory, które na pokład załadowano najprawdopodobniej w Syrii i Cylicji, regionach znajdujących się dzisiaj w południowej Turcji. Obecnie zawartość naczyń nie jest znana.

„Jest to pierwszy nietknięty rzymski wrak, kiedykolwiek odkryty na terytorium Cypru. Jego badanie pozwoli rzucić nowe światło na zakres i skalę handlu morskiego pomiędzy Cyprem a resztą rzymskich prowincji we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego” – podkreślono w oświadczeniu wystosowanym przez Departament Starożytności Cypryjskich

Źródło: reuters.com

[pro_ad_display_adzone id="25708"]

Dodane przez Rafał Jędrzejowski Czerwiec 28, 2019 09:27

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020