Turecka freediverka Sahika Ercumen zanurkowała na Antarktydzie

Dodane przez Rafał Jędrzejowski Marzec 7, 2019 17:12

Turecka freediverka Sahika Ercumen zanurkowała na Antarktydzie

W piątek, 22 lutego, znana turecka freediverka i rekordzistka świata w konkurencji CNF – Sahika Ercumen, zanurzyła się w wodach Antarktydy. Nurkowanie na wstrzymanym oddechu, było symbolicznym zainicjowaniem działalności pierwszej tureckiej bazy naukowej na w tym regionie.

Nurkowanie odbyło się w wodach Morza Bellingshausena, okalających wyspę Horseshoe i trwało godzinę. To właśnie tutaj naukowcy z Turcji będą prowadzić swoje badania. Sahika Ercumen podczas swojego zanurzenia, miała przez cały czas turecką flagę, mającą symbolizować obecność jej ojczyzny w tym regionie.

„Włożyliśmy w powstanie bazy wiele wysiłku, ale dzięki ciężkiej pracy udało się. Mój trener i ja zdecydowaliśmy uczcić to wydarzenie, zanurzając się w okolicznych wodach. Pierwszy raz nurkowałam w takich warunkach.” – powiedziała freediverka

Tym samym Sahika Ercumen stała się pierwszą Turczynką, która zanurkowała na Antarktydzie.

Turecka baza została zbudowana w ramach 3rd National Science Antarctica Expedition, prowadzonej pod auspicjami prezydenta Turcji i koordynowanej przez tureckie Ministerstwo Przemysłu i Technologii oraz Uniwersytet Techniczny w Stambule (ITU) i Polar Research Center (PolReC).

Źródło: aa.com.tr
Foto: Ozge Elif Kizil

[pro_ad_display_adzone id="25708"]

Dodane przez Rafał Jędrzejowski Marzec 7, 2019 17:12

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Luty , 2020

Sortowanie
2Lut - 3Całodniowa Duikvaker Expo 2019