Wysadzono torpedy na zatopionej fregacie – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Luty 5, 2019 20:05

Wysadzono torpedy na zatopionej fregacie – video

Norweska Królewska Marynarka Wojenna – Sjøforsvaret usunęła wszystkie torpedy pozostające we wraku zatopionej fregaty HNoMS „Helge Ingstad”, która zatonęła w wyniku kolizji, na początku listopada 2018 roku.

Fregata „Helge Ingstad” była jednym z najnowocześniejszych okrętów norweskiej marynarki wojennej i kosztował ponad $500.000.000! Obecnie wrak okrętu spoczywa w Hjeltefjorden, pomiędzy portowym miastem Bergen i Morzem Północnym, gdzie zatonął po zderzeniu z inną jednostką.

Nurkowie wojskowi usunęli w zeszłym tygodniu około połowy z arsenału torped, znajdujących się na stanie jednostki. Przetransportowano je w głąb lądu, gdzie zostały zdetonowane na specjalnym składowisku. Druga połowa została zdetonowana na miejscu, gdyż okazało się, że są zbyt niestabilne, aby ryzykować ich transport.

We wnętrzu wraku wciąż pozostają jeszcze inne rodzaje broni, które trzeba będzie usunąć, zanim rozpocznie się akcja podniesienia wraku. To, czy fregata zostanie naprawiona, czy zezłomowana, nadal jest niejasne i brak jednoznacznych deklaracji w tej sprawie.

5c58a855fc7e93371c8b45ab

Szacuje się, że dotychczasowe prace od momentu kolizji okrętu z tankowcem, kosztowały już pół miliarda koron norweskich. Powyższą kwotę podał do informacji publicznej Minister Spraw Zagranicznych Norwegii Frank Bakke-Jensen.

Źródło: rt.com, norwaytoday.info
Foto: Sjøforsvaret

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Luty 5, 2019 20:05

Dołacz do nas na Facebooku

Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Wrzesień , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń

Divers24 DAN