Wrak U-boota odsłonięty u wybrzeży Francji

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Styczeń 13, 2019 16:37

Wrak U-boota odsłonięty u wybrzeży Francji

Morze odsłoniło wrak niemieckiego okrętu podwodnego z czasów I wojny światowej. Po dekadach spędzonych pod piaskiem nieopodal miejscowości Wissant, niedaleko Calais, na północnym wybrzeżu Francji, powoli wynurzają się pozostałości jednostki Kaiserliche Marine.

Wrak ze zdjęć, to szczątki niemieckiego okrętu podwodnego UC-61, który „zakotwiczył” w tym miejscu na zawsze, w lipcu 1917 roku. Załoga porzucając okręt zalała jego wnętrze. W latach ’30 XX wieku, U-boot był już praktycznie niewidoczny pod warstwą nagromadzonego piachu.

Dziś ponownie jest widoczny dla osób odwiedzających północne wybrzeże Francji, jednak lokalni eksperci radzą się nie przyzwyczajać do tego widoku, gdyż najpewniej jest chwilowy i niebawem morze na powrót pochowa wrak. W chwili obecnej widoczne są dwie sekcje U-boota.

„Wrak pojawia się na krótko, co 2-3 lata, w zależności od pływów i wiatru, który determinuje ruch piaszczystego dna. Wystarczy jednak dobry podmuch wiatru i ponownie zniknie zagrzebany w dnie” – powiedział Bernard Bracq, burmistrz Wissant.

D’autres photos.
Si vous venez sur Wissant, consultez au préalable l’horaire des marées sur le site…

Opublikowany przez Vincent les 2 caps Czwartek, 3 stycznia 2019

Innego zdania jest natomiast Vincent Schmitt, pracujący jako lokalny przewodnik. Jest przekonany, że wiatry i pływy mogą doprowadzić do jeszcze większej ekspozycji pozostałości okrętu UC-61. O wraku wiedzą wszyscy w okolicy, częściowo bywał już odsłaniany w minionych latach, jednak nigdy nie był widoczny aż tak dobrze.

Okręt UC-61 to spory kawałek historii. Eksperci w temacie twierdzą, że jest odpowiedzialny za zatopienie aż 11 jednostek. Czy to poprzez bezpośrednie trafienie, czy rozstawienie min. Podczas swojej ostatniej misji, okręt wyruszył z Zeebrugge w Belgii i zmierzał do Boulogne-sur-Mer i dalej do Hawru, aby rozstawić kolejne miny. To właśnie wtedy osiadł na mieliźnie.

26 członków załogi nie mając innego wyjścia zalało okręt, a następnie poddało się Francuzom.

Źródło: euronews.com

Nurek Tech intext
Dodane przez Tomasz Andrukajtis Styczeń 13, 2019 16:37

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Marzec , 2019

Sortowanie
28Lut - 3MarLut 2810:00Mar 3Targi Nurkowe - X Edycja
3Mar - 7Mar 308:00Mar 7Dubai International Boat Show 2015
14Mar - 15Mar 1408:00Mar 15OzTEk - Australia
22MarCałodniowa XI Skorpenowy Spływ Łyną
22Mar - 23Mar 2209:00Mar 23Głębiny - Festiwal Filmów Nurkowych