„Tajemnice Wraków Bałtyku” – odc. 8 „Graf Zeppelin” – premiera

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 26, 2018 06:50

„Tajemnice Wraków Bałtyku” – odc. 8 „Graf Zeppelin” – premiera

Już dziś wieczorem, o godzinie 22.40, na kanale Canal+ Discovery odbędzie się premiera ósmego odcinka nowej serii dokumentalnej „Tajemnice Wraków Bałtyku”. Twórcy serialu zabiorą nas w odmęty Bałtyku, do wraku kolejnej bardzo niezwykłej jednostki. W dzisiejszym odcinku czeka na nas historia jedynego lotniskowca III Rzeszy – „Graf Zeppelin”.

W czasie II Wojny Światowej, niemiecka Kriegsmarine doczekała się zaledwie jednego lotniskowca, w postaci okretu Graf Zeppelin. Zwodowany w 1938r. nigdy nie został tak naprawdę ukończony (do 1943r. ukończono go w 90%). Co więcej mimo swojej obecności wśród innych jednostek marynarki wojennej II Rzeszy, Graf Zeppelin nigdy nie brał udziału w bitwie morskiej!

02

Odholowany do Szczecina, 25 kwietnia 1945 roku, został przejęty przez sowietów. 17 sierpnia 1947 roku zatonął podczas holowania, najprawdopodobniej jako okręt-cel. Dowodzący wojsk ZSRR chcieli poznać odporność niemieckiego okrętu na trafienia różnymi pociskami. Inna wersja mówi natomiast o tym, iż „Graf Zeppelin” został zatopiony pod naciskiem wojsk sojuszniczych, które nie chciały, aby Związek Radziecki dysponował w swoim arsenale lotniskowcem.

02

„W ósmym odcinku „Tajemnic wraków Bałtyku” ekipa Tomka Stachury nurkuje, by zobaczyć wrak jedynego lotniskowca III Rzeszy z okresu II Wojny Światowej. Nigdy do końca nie wybudowany, w 1947 roku już po wojnie zostaje odesłany do Leningradu. Tonie 17 sierpnia podczas holu na Morzu Bałtyckim, a przyczyna zatonięcia do dziś pozostaje tajemnicą. Jedna z hipotez zakłada testowanie na nim przez wojska radzieckie wytrzymałości na trafienia. Czy jednak Graf Zeppelin mógł zostać zatopiony pod naciskiem armii sojuszniczych na marynarkę radziecką, które nie chciały dopuścić do tego, by ZSRR miał w swoim posiadaniu lotniskowiec? A był to lotniskowiec potężny – dopiero trzecia torpeda z niszczyciela Sławnyj przypieczętowała jego los. Odpowiedzi na te i inne pytania będziemy szukać w kartach historii i – razem z ekipą nurków – pod wodami Bałtyku.”

Serial premierowo dostępny jest na kanale Canal+ Discovery oraz za pośrednictwem aplikacji nc+go.

04

Źródło: canalplus.pl

[pro_ad_display_adzone id="25708"]

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 26, 2018 06:50

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Luty , 2020

Sortowanie
2Lut - 3Całodniowa Duikvaker Expo 2019