Pierwszy endemiczny gatunek w Morzu Bałtyckim

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Lipiec 13, 2018 14:57

Pierwszy endemiczny gatunek w Morzu Bałtyckim

Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach odkryli i nazwali pierwszy endemiczny gatunek ryb odkryty w Morzu Bałtyckim – „bałtycką flądrę”, Platichthys solemdali. Do tej pory podobna sytuacja nie miała miejsca, a w regionie stwierdzono i opisano tylko jeden gatunek endemiczny, wśród wszystkich przedstawicieli fauny.

Flądra bałtycka Platichthys solemdali, jest pierwszym gatunkiem ryb, który okazał się rodzimy tylko dla Morza Bałtyckiego, tj. pierwszymi endemicznymi rybami opisanymi z tego obszaru i jednym z dwóch tylko znanych gatunków endemicznych, rozważając każdy organizm.

Fakt znalezienia i opisania po ponad stu latach badań biologicznych, prowadzonych na tym obszarze, nowych gatunków kręgowców z wód europejskich, a zwłaszcza z tak ubogiego akwenu jak Morze Bałtyckie, sprawia, że mamy do czynienia z sytuacją niezwykłą i bardzo istotną z naukowego punktu widzenia.

„Powodem, dla którego ten gatunek nie został wcześniej rozpoznany, jest fakt, że wydaje się on zbliżony do innego gatunku – flądry europejskiej, Platichthys flesus, który również występuje w Morzu Bałtyckim” – mówi profesor Juha Merilä z Wydziału Nauk Biologicznych i Środowiskowych.

Obecnie te dwa gatunki można odróżnić tylko metodami genetycznymi lub poprzez badanie ich jaj i plemników. Gatunki różnią się także interakcją ze środowiskiem. Nowo opisane flądry bałtyckie składają jaja tonące na dnie morskim w obszarach przybrzeżnych, podczas gdy europejska flądra rodzi pławne jaja w głębokich obszarach na otwartym morzu. Nowy gatunek jest bardziej popularny w Zatoce Fińskiej, a populacja flądry europejskiej koncentruje się na środkowym i południowym rejonie Bałtyku.

„Ponieważ definicja gatunku i dwumianowa nazwa naukowa w związku z tym są głównymi pojęciami i jednostkami biologii w ogóle, a w szczególności w biologicznej taksonomii, formalny opis i nazewnictwo gatunku nadal stanowią ważną część w zrozumieniu biologicznego porządku.” – stwierdza Merilä.

Oficjalne podzielenie flądry na dwa odrębne gatunki poprzez formalny opis i procedurę nazewnictwa, jest niezbędne do przeprowadzenia dokładniejszych ocen, bardzo istotnych dla zarządzania i ochrony gatunków, które w wielu obszarach stanowią mieszane stada.

Komercyjne połowy flądry w Morzu Bałtyckim częściowo opierały się na niewłaściwym założeniu, że zapasy składają się z jednego gatunku, podczas gdy dwa gatunki mogą współistnieć w kilku miejscach. Ponieważ rybołówstwo może obecnie być ukierunkowane na oba gatunki flądry, stwarza to niebezpieczeństwo nieświadomego nadmiernego połowu osobników gatunku, które stanowią słabszy składnik mieszanych stad.

Źródło: helsinki.fi

[pro_ad_display_adzone id="25708"]

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Lipiec 13, 2018 14:57

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Luty , 2020

Sortowanie
2Lut - 3Całodniowa Duikvaker Expo 2019