Wielkie otwarcie Zbiorników w Pszczynie

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Lipiec 13, 2018 18:41

Wielkie otwarcie Zbiorników w Pszczynie

Wielkie otwarcie Zbiorników Pszczyna odbędzie się 14-15 lipca 2018 na terenie Zbiorników w Pszczynie Osiedle Piastów ul. Bolesława Śmiałego. Wraz z otwarciem odbędą się Nurkowe Demo Days oraz międzynarodowe spotkanie organizacji nurkowej IANTD CE. Kursy i pokazy pierwszej pomocy prowadzone przez Centrum Nurkowe Beskid Divers, prezentacje firm nurkowych dla instruktorów nurkowania.

Pszczyna wzbogaciła się o nowy obiekt infrastruktury technicznej. Istniejące od ponad 20 lat nieużywane zbiorniki na wodę zlokalizowane na os. Piastów zaadaptowano jako punkt czerpania wody dla celów ochrony przeciwpożarowej oraz jako źródło wody na potrzeby sanitarne w sytuacjach kryzysowych. Dodatkowo obiekt został przygotowany do przeprowadzania szkoleń nurkowych overhead.

Oba zbiorniki mają 11 metrów średnicy i 6 metrów głębokości. Na jednym z nich można przeprowadzać szkolenia w wodzie otwartej. Drugi jest zamknięty betonową pokrywą, co umożliwia przeprowadzania szkoleń overhead. Zbiorniki są ze sobą połączone dwoma rurami dzięki czemu można wykorzystać oby dwa podczas jednego szkolenia. Zbiorniki idealnie nadają się do tego, żeby szkolić zarówno osoby początkujące, jak i doświadczonych nurków.

Zainteresowanie wykazały już min. Państwowa Straż Pożarna i specjalistyczne służby ratownicze.
Idea pojawiła się już w 2016, gdy Zarząd PIK podjął decyzję o modernizacji i rozbudowie obiektu. Pierwotny plan przewidywał rozbiórkę istniejących zbiorników. Przeprowadzona kalkulacja wskazała jednak iż tańszym rozwiązaniem będzie przystosowanie do wyżej wymienionych funkcji.

Wiosną 2016 roku rozpoczęto pierwsze prace. Na jednym ze zbiorników rozebrano górną betonową pokrywę. Pozwoliło to na przystosowanie obiektu do szkoleń na otwartym zbiorniku. Drugi zbiornik pozostał zamknięty. Już wtedy wiadomo było, że idealnie nadaje się on na przeprowadzanie szkoleń nurkowych overhead.

Kolejnym etapem prac było uzupełnienie braków w wylewce i ścianach, a także montaż słupków, które umożliwiają zawieszenie siatki bezpieczeństwa. W związku z tym PIK zadeklarował się wykonać większość prac adaptacyjnych w ramach wolnych mocy przerobowych.

Jednym z ważniejszych etapów budowlanych było wycięcie otworu, które umożliwi poprawną cyrkulację wody a jednocześnie stanowić będzie połączenie zbiorników. Wewnątrz zamkniętego zbiornika rozpoczęto przygotowania budowy tunelów, a także miejsca do wykonania wszystkich ćwiczeń które kursant wykonuje podczas kursu Overhead.

Wstęp bezpłatny, za okazaniem certyfikatu nurkowego. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Źródło: Organizator

Nurek Tech intext
Dodane przez Tomasz Andrukajtis Lipiec 13, 2018 18:41

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Marzec , 2019

Sortowanie
28Lut - 3MarLut 2810:00Mar 3Targi Nurkowe - X Edycja
3Mar - 7Mar 308:00Mar 7Dubai International Boat Show 2015
14Mar - 15Mar 1408:00Mar 15OzTEk - Australia
22MarCałodniowa XI Skorpenowy Spływ Łyną
22Mar - 23Mar 2209:00Mar 23Głębiny - Festiwal Filmów Nurkowych