Rekordowe 100 m pod lodami jeziora Bajkał – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Marzec 2, 2018 13:13

Rekordowe 100 m pod lodami jeziora Bajkał – video

Rosyjski freediver – Dmitry Sokolov, przepłynął rekordowe 100 metrów pod lodami skuwającymi powierzchnię syberyjskiego jeziora Bajkał. Nurkowanie na wstrzymanym oddechu pod lodem, to wprawdzie żadna nowość, jednak tym razem wszystko odbyło się w ekstremalnie zimnej i ciemnej wodzie.

25 lutego 2018 roku, sportowiec z Rosji zanurzył się w toni jeziora Bajkał, która miała rekordowo niską temperaturę, wynoszącą 0ºC! Dodatkowo pokrywa lodowa grubości 50 cm sprawiała, że freediver musiał płynąć w ciemnościach, nawigując przy pomocy rozpiętej liny.

Po przepłynięciu 100 metrów w czasie 1 min 37 sek, Sokolov pojawił się na powierzchni, gdzie warunki tego dnia były również ekstremalne, a temperatura powietrza wynosiła -12ºC!

Na co dzień Dmitry Sokolov pracuje jako instruktor w Irkutsk Regional Federation of Underwater Hunting and Freediving school. Próbę przepłynięcia 100 metrów poprzedziło podejście do nieco krótszego dystansu, kiedy to w styczniu 2018 roku, przepłynął 80 metrów w czasie 1 min 24 sek.

Bajkał nazywany „syberyjskim morzem” czy „błękitnym okiem Syberii”, to słodkowodny akwen, zaliczany do jezior tektonicznych. Jest najstarszym i jednocześnie najgłębszym jeziorem na świecie. Charakteryzuje się wspaniałą przejrzystością wody, sięgającą nawet 40 metrów! Pokrywa lodowa w zależności od pory roku, ma grubość od 40 cm do 120 cm grubości. Zlokalizowany jest na terytorium Federacji Rosyjskiej w Republice Buriacji i obwodzie irkuckim.

Źródło: swimmersdaily.com, wikipedia.org

[pro_ad_display_adzone id="31298"]

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Marzec 2, 2018 13:13

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020