„Lady Washington” – drugi najstarszy wrak Krainy Wielkich Jezior – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Sierpień 18, 2016 15:46

„Lady Washington” – drugi najstarszy wrak Krainy Wielkich Jezior – video

W trakcie poszukiwań prowadzonych w Krainie Wielkich Jezior Północnoamerykańskich, udało się odnaleźć drugi najstarszy wrak, jaki kiedykolwiek zatonął w regionie. Należący do Kanadyjczyków slup zatonął ponad 200 lat temu. Badacze na swoje znalezisko natrafili podczas eksploracji wód jeziora Ontario – najmniejszego i wysuniętego najbardziej na wschód akwenu, zaliczanego do pięciu jezior tworzących tzw. Graet Lakes.

Odkryty wrak to jednostka nosząca nazwę „Lady Washington”, która zatonęła podczas silnego sztormu w 1803 roku. Slup zbudowany przez Amerykanów i należący do Kanadyjczyków został odnaleziony przez lokalną grupę poszukiwaczy wraków.

ladywashington1083002

Trzyosobowy zespół eksploratorów z Nowego Jorku natrafił na wrak w głębokich wodach niedaleko miejscowości Oswego. Dzięki materiałom zarejestrowanym z wykorzystaniem zdalnie sterowanego robota ROV udało się potwierdzić, że jest to wrak „Lady Washington”.

„Ten wrak jest zupełnie wyjątkowy. Nie ma zbyt wiele takich jak on” – powiedział w rozmowie z dziennikarzami Jim Kennard – członek trzyosobowego zespołu odkrywców

Kennard wspólnie z dójką kolegów – Rogerem Pawloskim i Rolandem „Chipem” Stevensem, to doświadczeni poszukiwacze wraków, którzy mają na koncie wiele znalezisk w regionie Wielkich Jezior oraz w innych amerykańskich akwenach.

ladywashington1083005

Co się zaś tyczy samego wraku, to „Washington” jest jednostką wybudowaną nad Jeziorem Erie w Pensylwanii, w 1798 roku. Pływając pomiędzy zachodnim Nowym Jorkiem, Pensylwanią i Ontario, „Washington” zajmował się transportem ludzi oraz towarów. W 1802 roku. po sprzedaży w ręce kanadyjskich kupców, jednostkę przeciągnięto na płozach przez rzekę Niagara, stanowiącą połączenie pomiędzy jeziorem Erie i Ontario.

ladywashington1083004

Kres służby 16-metrowej jednostki przyszedł 6 listopada 1803 roku. Płynąc z Kingston do Niagary z transportem towarów z Indii i pięcioma pasażerami na pokładzie, „Lady Washington” został złapany przez silny sztorm i w efekcie tego zdarzenia zatonął. Zarówno cała załoga, jak i wszyscy handlarze zginęli. Jim Kennard wspomniał, że kroniki z tamtego okresu odnotowały, iż następnego dnia na brzeg w pobliżu Oswego, woda wyrzucił fragmenty jednostki oraz ładunku.

ladywashington1083003

„Lady Washington” był najstarszą znaną jednostką żaglową wykorzystywaną komercyjnie w rejonie Wielkich Jezior oraz jedynym slupem, który żeglował po jeziorach Eire i Ontario. Jednomasztowe slupy zostały zastąpione na początku XX wieku przez dwu i trzymasztowe szkunery, którymi żeglowanie było dużo łatwiejsze.

ladywashington1083008

Do dnia dzisiejszego nie zachowały się żadne rysunki ani szkice przedstawiające wygląd „Lady Washington”, dlatego odnalezienie wraku w świetnym stanie, pozwoli uzupełnić tę lukę w historii marynistyki, dotyczącą zarówno aspektów wizualnych, jak i konstrukcyjnych.

„Każdy odnaleziony wrak oferuje coś innego, co uzupełnia naszą wiedzę i pozwala uzyskać pełniejszy obraz dawnych dni” – powiedziała Carrie Sowden z National Museum of the Great Lakes w Toledo – będącego sponsorem poszukiwań.

ladywashington1083006

Dla porządku dodamy, że zlokalizowany latem 2016r. slup „Lady Washington” jest drugim najstarszym wrakiem odnalezionym w tym regionie. Zaraz po HMS „Ontario” – brytyjskim okręcie wojennym zatopionym w 1780 roku w… wodach jeziora Ontario. Co ciekawe ten wrak również został odnaleziony przez Jima Kennarda i innego poszukiwacza w 2008 roku.

Źródło: shipwreckworld.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Sierpień 18, 2016 15:46
Napisz swój komentarz

Brak komentarzy

W tej chwili brak komentarzy

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszym który skomentuje ten artykuł.

Napisz swój komentarz
Pokaż komentarze

Napisz swój komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany
Pola z gwiazdką są wymagane *

12 − eleven =

nurkowyswiat

Dołacz do nas na Facebooku

DAN polisa 2
DAN polisa 1
DAN polisa 3

Nadchodzące imprezy nurkowe

Czerwiec , 2017

Sortowanie

Brak wydarzeń

DAN Top 2
DAN Top 1