Początek roku okazał się wyjątkowo ciekawy dla podwodnych archeologów, badających wody przybrzeżne na południu Japonii. Naukowcom udało się odnaleźć sześć pocisków artyleryjskich, uważanych za najstarsze w swoim rodzaju. Unikalną amunicję odnaleziono podczas prac prowadzonych na wraku tureckiej fregaty „Ertuğrul”.
Wspomniana fregata, będąca reprezentacyjną jednostką Osmańskiej Marynarki Wojennej, wyruszyła w podróż do Japonii w kwietniu 1889 roku, z misją od sułtana Abdülhamida II. Głównym celem podróży było zawarcie sojuszu z japońskim cesarzem Meiji.
Okręt zatonął podczas podróży powrotnej w wyniku tajfunu, 18 września 1890r., niedaleko Kushimoto. W następstwie katastrofy zginęło 533 marynarzy. Lokalni mieszkańcy uratowali zaledwie 69 członków załogi. Pomimo tragicznego finału, wydarzenie to położyło podwaliny pod przyjazne stosunki pomiędzy Turcją i Japonią.
Wspólne prace japońskich i tureckich naukowców pod patronatem Kushimoto Turkish Memorial and Museum, trwają na wraku od 2007 roku. Od początku bieżącego roku, zespół nurków wykonał na wraku ponad 120 nurkowań. Fregata znajduje się około 200 metrów od przybrzeżnych skał i zalega na głębokości 17 metrów.
Naukowcom podczas eksploracji udało się wydobyć m.in. sześć pocisków artyleryjskich. Według Tufana Turanli – szefa ekipy prowadzącej eksplorację, są to jedne z pierwszych w historii pociski przeciwpancerne, skonstruowane w 1860 roku.
Trzy z nich, o wadze 52 kg, są sygnowane nazwiskiem Sir Williama Pallisera – ich konstruktora. Kolejne trzy ważą około 30 kg. Nurkowie wydobyli z wraku także porcelanową zastawę stołową oraz drewniane i metalowe elementy wyposażenia statku.
Zapewne do końca roku będziemy mogli napisać o kolejnych ciekawych odkryciach, dokonanych przez naukowców na wraku XIX-wiecznej fregaty „Ertuğrul”.
Źródło: www.dailysabah.com
[pro_ad_display_adzone id=”31298″]