Nowy wrak odnaleziony w Morzu Czerwonym!

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Luty 12, 2018 15:46

Nowy wrak odnaleziony w Morzu Czerwonym!

Według najnowszych informacji, jakie docierają z Egiptu, w akwenie Morza Czerwonego odkryto nowy wrak. Ekipa Red Sea Explorers sprawdzając informacje od lokalnych rybaków, zlokalizowała nieznaną wcześniej jednostkę, znajdującą się w limitach nurkowań techniczny, niedaleko wyspy Gubal.

Podczas nurkowań w dnia 21-22 stycznia 2018 roku, członkowie grupy nurkowej Red Sea Explorers odkryli nieznany wcześniej wrak. Jest to jednostka handlowa posiadająca dwa maszty, przewożąca ładunek rur. Statek mierzy ok 80-110 metrów długości i 15-20 metrów szerokości. Na dnie zaległ przechylony na sterburtę, z dziobem wskazującym kierunek północny.

red-sea-explorers-feb18-3-768x426

„21 stycznia namierzyliśmy wrak dzięki aparaturze znajdującej się na naszej jednostce. Prądy i warunki na powierzchni utrudniały niestety skuteczne podczepienie się pod wrak. Mimo to zdecydowaliśmy się na nurkowanie. Widok masywnej konstrukcji, jaką znaleźliśmy na dni był wspaniały. 22 stycznia wróciliśmy na kolejne nurkowanie, by dokładniej przyjrzeć się zatopionej jednostce i dokonać jej identyfikacji. Niestety problemy z dotarciem do wraku pozwoliły nam jedynie na 15 minutową eksplorację.”

Odkrywcy nowego wraku przypuszczają, że dwumasztowiec spoczywający u wejścia Zatoki Sueskiej na głębokości pomiędzy 62 a 76 metrów, mógł zatonąć pomiędzy końcówką lat ’50 XX wieku, a początkiem lat ’70. Sugeruje to warstwa osadów oraz liczne pozrywane fragmenty sieci i masa sprzętu wędkarskiego.

red-sea-explorers-feb18-2-768x428

Niestety nie tylko głębokość stanowi o poziomie trudności tego nurkowania. W lokalizacji, gdzie spoczywa wrak występują silne prądy, a widoczność jest bardzo słaba. Kolejnym utrudnieniem jest również ruch panujący na powierzchni. Sumując wszystkie powyższe czynniki, eksploracja jednostki będzie możliwa tylko dla doświadczonych i odpowiednio przygotowanych nurków technicznych.

Jak informują przedstawiciele Red Sea Explorers, nurkowania i dalsze badanie wraku będzie kontynuowane podczas przyszłych nurkowań. Możemy więc spodziewać się, że wkrótce pojawi się więcej szczegółów dotyczących tej jednostki.

Źródło: thescubanews.com Foto: Red Sea Explorers

[pro_ad_display_adzone id="25708"]

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Luty 12, 2018 15:46

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020

Reklama
Reklama