Bob Marley – nowy gatunek morskiego pająka

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Styczeń 22, 2018 18:18

Bob Marley – nowy gatunek morskiego pająka

Nowy gatunek morskiego pająka otrzymał nazwę od imienia legendy popkultury i muzyki reggae – Boba Marleya. Stworzenie zostało odkryte w Australii i zamieszkuje rejon Wielkiej Rafy Koralowej u wybrzeży Queensland.

Skąd skojarzenie z najbardziej znanym mieszkańcem Jamajki i ikoną reggae? Otóż nieznany wcześniej pająk z rodziny desidae zamieszkuje strefę międzypływową i stąd nawiązanie do piosenki „High tide or low tide” (tide – oznacza w języku angielskim pływy morskie). Oficjalna nazwa tego stworzenia brzmi teraz desis bobmarleyi.

Pająk został odkryty aż 9 lat temu, rankiem 11 stycznia 2009 roku, jednak dopiero teraz opublikowano wyniki badań, które rzucają nieco światła na nowy gatunek, a także na dwa inne odkryte na Samoa i w Australii Zachodniej.

image_5569-Desis-bobmarleyi

Przedstawiciele świeżo opisanego gatunku przystosowali się do życia w wodzie. Ukrywają się w muszlach czy koralowcach, ale potrafią także utkać specjalną bańkę, która pozwala im egzystować pod powierzchnią wody.

Z poczynionych obserwacji wynika, że samice są większe i mierzą ok. 9 mm, podczas gdy samce osiągają rozmiar 6 mm. Pająki gatunku desis bobmarleyi charakteryzują się stonowanym ubarwieniem, w którym dominuje barwa czerwono-brązowa.

Pełen obszar występowania tego gatunku nie został jeszcze określony. Jak do tej pory wiadomo, że występuje na Wielkiej Rafie, w północno-wschodniej części Australii.

Źródło: sci-news.com

Magazyn D24 Intext
Dodane przez Tomasz Andrukajtis Styczeń 22, 2018 18:18

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
chris benz komando diver

Nadchodzące imprezy nurkowe

Październik , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń

Divers24 DAN