W Kołobrzegu wydobyto unikalną armatę z czasów II Wojny Światowej – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 20, 2017 08:11

W Kołobrzegu wydobyto unikalną armatę z czasów II Wojny Światowej – video

W dniu 18 grudnia 2017 r, na terenie portu w Kołobrzegu, przeprowadzono akcję wydobycia działa pochodzącego z czasów II Wojny Światowej. Armata kaliber 75 mm została zlokalizowana na wraku niemieckiego promu desantowego F 193. Jednostka zatonęła podczas walk toczonych o miasto wczesną wiosną 1945 roku.

Akcja wydobycia zabytkowego działa rozpoczęła się w samo południe i przebiegała bez szczególnych komplikacji. W efekcie na powierzchnię sprawnie wydobyto armatę Schneider wz. 97 osadzoną na podstawie morskiej. Dokładnych odpowiedzi na temat znaleziska udzielą dalsze badania i prace konserwatorskie.

Dokładnie takiego sprzętu używało Wojsko Polskie w wojnie obronnej, we wrześniu 1939 roku. Działa Schneider wz. 97 znajdowały się między innymi na jednostkach: szkoleniowej ,,Mazur”, kanonierkach ,,Komendant Piłsudski” i ,,Generał Haller”, trałowcach ,,Żuraw” i ,,Czapla”, monitorach rzecznych ORP ,,Warszawa”, ,,Horodyszcze”, ,,Pińsk” i ,,Toruń. Stosowano je również w pociągach pancernych Lądowej Obrony Wybrzeża i w bateriach przeciwdesantowych artylerii nadbrzeżnej.

„Wszystko na to wskazuje, że z niemieckiego wraku, który zatonął w 1945 roku w okolicach Kołobrzegu wydobyliśmy polską armatę z września 1939 roku. Możemy pokusić się o stwierdzenie, że mamy ,,armatę Niepodległej” i tym samym Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu w dość oryginalny sposób zainaugurowało 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.” – powiedział Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Po zajęciu Polski, Niemcy demontowali i magazynowali całe uzbrojenie nadające się dalej do użytku. W kolejnych latach II Wojny Światowej uzupełniali nim braki w miarę własnych potrzeb. Przypuszcza się więc, że wydobyta armata ma polskie pochodzenie, zwłaszcza, że wskazuje na to niemiecka instrukcja obsługi promów z 1943 roku. Wyszczególniona jest tam w wykazie uzbrojenia armata 75 mm wz. 97 (Polska).

Jako ciekawostkę należy przywołać poniższe zdjęcie. Na tle opisywanego działa sfotografowano dwie wielkie postacie przedwojennej Polski – prezydenta Ignacego Mościckiego i komandora Józefa Unruga. Fotografię wykonano w Gdyni, podczas obchodów Dni Morza w 1937 roku.

2

Wydobycie armaty odbyło się w ramach programu realizowanego przez Muzeum Oręża Polskiego „Wraki Kołobrzegu”. Wrak promu desantowego F 193, z którego podjęto działo, został zinwentaryzowany podczas prac archeologicznych w 2016 roku.

Całą akcję prowadzono pod patronatem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka oraz Starosty Kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego.

Fotorelację oraz materiały video z wydobycia znajdziecie na stronie muzeum.

Źródło: muzeum.kolobrzeg.pl

[pro_ad_display_adzone id="25708"]

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 20, 2017 08:11

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Listopad , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń