Niezwykłego odkrycia dokonali archeolodzy, badający wody najgłębszego jeziora w Turcji. Podczas prowadzonych badań natrafili oni na antyczne ruiny, liczące sobie przeszło 3000 lat. Budowla została najprawdopodobniej wzniesiona przez mieszkańców starożytnego królestwa Uratu, o którym pierwsze wzmianki pojawiają się już w XIII wieku p.n.e.
Archeolodzy podwodni z Uniwersytetu Van Yüzüncü Yıl, prowadząc eksplorację w wodach jeziora Wan, nie mogli uwierzyć we własne szczęście i w to co widzą. Podczas rutynowego rekonesansu natrafili bowiem na ruiny twierdzy, liczące sobie 3000 lat!
Wstępne oględziny zakwalifikowały budowlę, jako pochodzącą z epoki żelaza i wzniesioną najprawdopodobniej przez cywilizację Uratu (znanego również pod nazwami Ararat, Biajnili czy Królestwo Wan).
Nie był to pierwszy raz, kiedy naukowcy podjęli się eksploracji wód jeziora Wan. Już wcześniej przypuszczano, że podobne znaleziska mogą mieć tutaj miejsce. Jak twierdzą naukowcy, tysiące lat temu, poziom wód w tym miejscu był niższy nawet o kilkaset metrów (maksymalna głębokość w jeziorze Wan wynosi 451 m, natomiast średnio jest to 171 m).
[blockquote style=”2″]„Od lat krążyła pogłoska, że tam pod wodą może coś być, ale większość archeologów i urzędników z muzeum powiedziała nam, że niczego nie znajdziemy. Jednak badanie rozpoczęto i okazało się to dobrym posunięciem” – powiedział Tahsin Ceylan, kierownik prac podwodnych.[/blockquote]
Budowla zachowała się w bardzo przyzwoitym stopniu. Mury twierdzy nadal wznoszą się na wysokość 3-4 metrów. Forteca jest jednak tylko częścią całego kompleksu budowli, który ciągnie się na długości jednego kilometra!
Podczas zeszłorocznych badań archeologom udało się odnaleźć liczący cztery kilometry obszar pokryty obiektami przypominających stalagmity, które nazwano „podwodnymi bajowymi kominami”. Archeolodzy natrafili też na nieco młodsze znaleziska, jak groby Seldżuków sprzed 1000 lat, a nawet radziedzki statek z 1948 roku.
[blockquote style=”2″]„Wiele cywilizacji, osad i ludzi żyło wokół jeziora Wan. Nazwali to jezioro górnym morzem i wierzyli, że skrywa wiele tajemnic. Mając to na uwadze, będziemy pracować nad odkryciem tych tajemnic” – tłumaczy Ceylan.[/blockquote]
Cywilizacja Uratu i Królestwo Wan istniało na terenach obecnej wschodniej Turcji, Iranu i Armenii. Do historii przeszłą ich rywalizacja o prym i wpływy z Asyrią, z którą prowadzili rozliczne wojny. Ostatecznie to Asyryjczycy przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę i Królestwo Wan zniknęło z map świata ok. VI wieku p.n.e.
Źródło: dailysabah.com, jagran.com
[pro_ad_display_adzone id=”31298″]