W Meksyku powstanie wielki podwodny Park Narodowy!

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Listopad 30, 2017 07:30

W Meksyku powstanie wielki podwodny Park Narodowy!

Władze Meksyku podjęły decyzję o utworzeniu ogromnego Parku Narodowego. Rząd zamierza w ten sposób chronić podwodną faunę i florę, która w wyniku działania wielu czynników, jest coraz bardziej zagrożona.

Rezerwat obejmie swoim obszarem teren archipelagu Revillagigedo, znajdującego się ok. 300 km na południe od Półwyspu Kalifornijskiego. Pozwoli to stworzyć bezpieczną enklawę dla setek gatunków. Wśród nich m.in. mant, wielorybów i żółwi.

Park Narodowy utworzony pośród wulkanicznych wysp obejmie swoim obszarem teren ponad 150 tys. km² i stanie się największym tego typu obiektem w Ameryce Północnej. Całość zostanie objęta całkowitym zakazem połowów, a teren patrolować będzie marynarka wojenna.

Powyższe działania mają na celu pomóc w odtworzeniu populacji zwierząt, najbardziej dotkniętych przez nadmierne połowy i kłusownictwo.

„Takie posunięcie to niezwykle ważny precedens i wzór dla reszty świata.” – podsumowała decyzję o utworzeniu Parku Narodowego María José Villanueva – dyrektor ds. ochrony przyrody WWF w Meksyku.

Utworzenie parku będzie możliwe dzięki dekretowi wydanemu przez prezydenta Enrique Pena Nieto. Na jego mocy zabronione będzie również wydobywanie surowców naturalnych, czy rozbudowa bazy hotelowej na obszarze objętym ochroną.

parkmeksyk0002

Archipelag Revillagigedo z uwagi na swój wulkaniczny charakter oraz unikalny ekosystem, często nazywany jest Galapagos Ameryki Północnej. Znajdując się na granicy dwóch prądów oceanicznych, wyspy stanowią ważne miejsce dla wielu gatunków wędrownych. Wśród setek z nich znajdują się również humbaki, które upodobały sobie płytkie przybrzeżne wody i wydają tu na świat swoje potomstwo.

W minionym roku, region Pacyfiku został uznany za światowe dziedzictwo UNESCO.

Rezerwat w Meksyku będzie kolejnym tego typu obiektem, powstałym w tej części świata. Wcześniej, w 2015 roku, na podobny ruch zdecydowały się władze Chile, które utworzyły nawet większy Park Narodowy, niż ten planowany w Meksyku.

Źródło: reuters.com, Photo: Alpha Divers

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Listopad 30, 2017 07:30

Dołacz do nas na Facebooku

Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Październik , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń

Divers24 DAN