Nurkowanie podlodowe na wstrzymanym oddechu – video

Dodane przez Agnieszka Kalska Grudzień 26, 2017 14:14

Nurkowanie podlodowe na wstrzymanym oddechu – video

Nie tak dawno pisaliśmy o rekordowym nurkowaniu pod lodem, w którym to Francuz Arthur Guérin Boëri przepłyną 175 metrów na jednym oddechu pod taflą 50-centymetrowego lodu. Warto jednak skierować uwagę również na aktualny rekord świata w nurkowaniu pod lodem na jednym oddechu na głębokość.

Należy on do Rosjanina Konstantina Novikova, który w 2015 roku zanurkował na niebagatelną głębokość 65 metrów. To było już dwa lata temu, a tymczasem pojawił się pretendent do przejęcia tytułu rekordzisty w tej kategorii – jest nim Nowozelandczyk Ant Williams. Dodatkowo próbę ustanowienia rekordu chce podjąć na samym biegunie północnym!

Chociaż wciąż nie jest znana dokładna data jego nurkowania, przyjął on program treningowy służący do adaptacji do nurkowania w warunkach o obniżonej temperaturze, trwający do 2018 roku i poszukuje specjalnego kombinezonu, który da mu odpowiednią ochronę termiczną i jednocześnie zapewni dużą swobodę ruchów.

Wiemy, że w planach jest próba poprawy rekordu w 2018 roku, ale jaka to będzie głębokość? Tego jeszcze nie zdradził, lecz z umiejętnością nurkowania na odległość 240 metrów w basenie, 100 metrów na głębokość w ciepłym morzu oraz mając zdolność do wstrzymywania oddechu na ponad 8 minut, możemy się spodziewać, że będzie to znacznie poniżej 65 metrów. Aktualne informacje na temat projektu publikuje na swojej stronie.

Freediverzy nie nurkują pod lodem tylko by ustanawiać rekordy. Nurkowanie pod lodem wzmaga siłę odruchu nurkowego i potrafi nawet dwukrotnie przyspieszyć działanie procesów fizjologicznych związanych z jego działaniem. Choć równocześnie to oznacza, że szybciej poczujemy potrzebę nabrania powietrza, to doświadczeni freediverzy nurkując pod lodem, zyskują nawet kilka chwil więcej maksymalnego „spowolnienia”, które przynosi błogie uczucie relaksu i odprężenia.

Jeśli chcielibyście doświadczyć tego „mrożącego” uczucia, pamiętajcie o bezpieczeństwie. Pod lodem nurkujemy tylko z poręczówkami i odpowiednią asekuracją. Tak, jak np. bawią się w to Czesi, na zamieszczonym powyżej filmie.

[pro_ad_display_adzone id="31298"]

Dodane przez Agnieszka Kalska Grudzień 26, 2017 14:14

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020

Reklama
Reklama