Wrak samolotu z czasów II Wojny Światowej odkryty na Malcie

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Sierpień 1, 2017 21:26

Wrak samolotu z czasów II Wojny Światowej odkryty na Malcie

Podczas badań prowadzonych na Malcie, studenci z California Polytech University zlokalizowali wrak brytyjskiego samolotu, pochodzący z czasów II Wojny Światowej. Szczątki maszyny należącej do Royal Air Force namierzono podczas realizacji projektu poszukiwań i mapowania dna wokół wschodniego wybrzeża Malty.

Odnaleziony na głębokości 60 metrów wrak, to pozostałości samolotu torpedowo-bombowego Fairey Swordfish, który 74 lata temu w wyniku problemów z silnikiem zmuszony został do wodowania, a następnie zatonął i spoczął na dnie Morza Śródziemnego. Obaj piloci prowadzący maszynę zdołali się uratować.

Students-from-California-Polytech-University-have-located-a-sunken-British-World-War-II-warplane-off-the-coast-of-Malta

Prowadząc poszukiwania i mapując dno, studenci Cal Poly korzystali z pomocy pojazdu typu AUV (Autonomus Underwater Vehicle), wyposażonego w sonary, a także sprzęt foto i video.

„Jesteśmy pewni, że udało nam się odnaleźć wrak samolotu, który jak podają archiwa, zatonął w miejscu oddalonym 3 mile od wybrzeży Malty.” – oznajmiła Zoe Wood, profesor Cal Poly i współkierownik projektu.

thumbnail

Odnalezioną jednostkę eksplorowali już archeolodzy z Univeristy of Malta, pod przewodnictwem dobrze znanego w Polsce dr Timmy Gambina. Na podstawie ich oględzin i zgromadzonej dokumentacji potwierdzono pochodzenie znaleziska oraz zdecydowano się pozostawić wrak w miejscu, w którym spoczywa.

Na świecie zachowało się zaledwie 9 egzemplarzy Fairey Swordfish i wiele osób chętnie widziało by kolejną sztukę w muzeum. Jednak mimo że odnaleziona maszyna zachowała się w całości, to próba podniesienia delikatnej konstrukcji dwupłatowca, po tak długim czasie zalegania na morskim dnie, zakończyła by się najpewniej jego zniszczeniem.

WWII-PLANE_Tribune NEW

„W naszych planach pragniemy uwzględnić lokacje, jak ten wrak, jako atrakcje dla nurków odwiedzających Maltę.” – oznajmił dr Timmy Gambin

Wrak samolotu Fairey Swordfish został odnaleziony w ramach rozpisanego na 3 lata projektu ICEX (International Computer Engineering Experience), w ramach którego współpracują ze sobą University of Malta, Harvey Mudd College i Cal Poly San Luis Obispo.

1024px-Swordfish_(7582559196)

Źródło: warbirdsnews.com, sanluisobispo.com, wikipedia.org

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Sierpień 1, 2017 21:26

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Styczeń , 2019

Sortowanie
11Sty - 14Sty 1110:00Sty 14Paris Diving Show (Salon de la Plongée)
19Sty - 27Sty 1910:00Sty 27Targi Boot - 50 edycja