Wrak statku odnaleziony na dnie kanału Bristolskiego

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Lipiec 31, 2017 19:05

Wrak statku odnaleziony na dnie kanału Bristolskiego

Internetowe wydanie serwisu BBC donosi, że na dnie kanału Bristolskiego odnaleziono wrak statku. Według wstępnych ustaleń, jednostka zatonęła zimą, ponad 100 lat temu i skryła się na dnie, pod ruchomymi wydmami.

Zgodnie z ustaleniami badaczy odnaleziony wrak statku, to najprawdopodobniej jednostka „Brunswick”, która poszła na dno w bożonarodzeniowy wieczór 1900 roku, nie osiągając nigdy portu w Bristolu. Wraz ze statkiem zginęła część załogi w sile siedmiu marynarzy. Pozostała ósemka, znajdująca się akurat na pokładzie, zdążyła wskoczyć do szalupy i uratować się z tonącej jednostki. Kilka dni później, podczas odpływu ocaleni marynarze z „Brunswicka” powrócili by wydobyć ciała kolegów. Udało się odnaleźć szczątki trzech z nich.

_97109449_brunswick2

Bristol Port’s Hydrographic Team podczas prac prowadzonych w rejonie portu, zbadał miejsce przy pomocy sonarów, a następnie udostępnił zdjęcia wykonane podczas dokumentacji wraku jednostki handlowej. Niestety tajemnice, skrywane do tej pory przez wrak, nadal będą pilnie strzeżone. Jak wykazało kolejne badanie przeprowadzone w tym miejscu, pozostałości statku zostały już bowiem ponownie pochłonięte przez piaszczyste dno.

„Brunswick” był brytyjskim parowcem zbudowanym w Glasgow w 1898 roku. Statek regularnie kursował pomiędzy portami w Liverpoolu i Bristolu, transportując wszelkiej maści towary. Jednostka liczyła sobie ok. 65 metrów długości i 9 metrów szerokości. Była niemal nowa a jej wyposażenie stanowiło jedno z najlepszych, wśród pływających na tej trasie.

42C462E000000578-4739002-image-a-4_1501241318568

Zgodnie z dokumentacją pochodzącą z tamtego okresu, parowiec przedzierając się przez gęstą mgłę osiągnął Black Nore Point, w pobliżu Portishead. Zatonięcie nastąpiło około 17:30 czasu lokalnego, w bożonarodzeniowy wieczór. Płynący na oślep z pełną prędkością „Brunswick” wpadł na piaszczyste wzniesienie, a następnie przechylił się i zaczął nabierać burtą wodę i piasek.

Kanał Bristolski stanowi zatokę Oceanu Atlantyckiego i znajduje się u południowo-zachodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii. Wcina się tam głęboko w ląd, aż na odległość 230 km. Najgłębszy punkt kanału liczy sobie 50 metrów, natomiast największa szerokość to 126 km. Miejsce znane jest ze swych bardzo wysokich pływów, które sięgają niemal 15 metrów. W pobliżu znajdują się takie porty jak angielskie Bristol i Newport, czy walijskie Cardiff oraz Swansea. Nie może więc dziwić spora liczba wraków, zalegająca na dnie kanału.

Źródło: bbc.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Lipiec 31, 2017 19:05

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Lipiec , 2020