W miniony weekend, w dniach 30/06 – 1/07, w Opolu, na pływalni „Wodna Nuta”, rozegrane zostały Basenowe Mistrzostwa Polski we freedivingu. Ta impreza już po raz XIV zorganizowana została przez Stowarzyszenie Freediving Poland. Na listach startowych pojawiło się 43 zawodników i zawodniczek, pośród których znaleźli się również zawodnicy z zagranicy.
Zawody rozpoczynała konkurencja dynamiki w płetwach, która rozgrywana była w piątek, na długiej pływalni – 50 m. W pierwszej serii startowało troje medalistów ubiegłorocznych Basenowych Mistrzostw Świata AIDA.
Na torze po jednej stronie basenu płynęła Magdalena Solich-Talanda, a po przeciwnej Julia Kozerska i Mateusz Malina. Magda nie ukończyła swojego wyścigu poprawną procedurą powierzchniową, co skutkowało dyskwalifikacją w tej konkurencji. Po drugiej stronie Mateusz ukończył poprawnie nurkowanie na odległości 250 metrów, a Julia, osiągając rezultat 220 metrów, uzyskała najlepszy wynik w tej konkurencji pośród pań.
W kolejnych odsłonach, zawodnicy dwukrotnie osiągali dwustumetrowe wyniki – Michał Bochenek 205 m i Krzysztof Dąbrowski 200 m. Wśród kobiet na drugiej lokacie w tej konkurencji z wynikiem 189 m, została sklasyfikowana Agnieszka Kalska, a na trzeciej Kateryna Sadurska z rezultatem 174 m. Rezultat ten stanowi od piątku nowy rekord narodowy Ukrainy.
W sobotę pływalnia nabrała innych wymiarów i długość niecki została skrócona do 25 metrów. Nie miało to żadnego znaczenia dla pierwszej konkurencji – statyki. Wszystko za sprawą tego, że zawodnicy nie pływali pod wodą, lecz w ogóle nie poruszając się wstrzymywali oddech na jej powierzchni. To jedyna konkurencja we freedivingu, gdzie liczy się czas i gdzie bezpośrednio przekłada się on na końcowy rezultat.
W pierwszej serii ponownie można było zobaczyć najlepszych. Mateusz Malina wstrzymał oddech na 8 minut i 43 sekundy, a tym samym wymazał jeden z najstarszych rekordów Polski, należący do Roberta Cetlera. Wynik z 2010 roku został poprawiony o zaledwie 1 sekundę!
Pośród zawodników pierwszej serii startowała Julia Kozerska, wstrzymując oddech na 5 minut 50 sekund. Uzyskała najlepszy rezultat również w tej konkurencji. Drugi wynik wśród pań został osiągnięty przez Katerynę Sadurską – 5 minut 37 sekund, a na trzeciej lokacie uplasowała się Agnieszka Kalska pewnie wynurzając się po 5 minutach i 25 sekundach. W kategorii mężczyzn drugiej długości bezdech wykonał Niemiec Willi Hoffmann – 7 minut 47 sekund, a trzeci był Michał Bochenek 6 minut 44 sekundy.
Po konkurencji statyki wszystkim zawodnikom należała się „dłuższa chwila oddechu” i nabrania energii przed decydującą o ostatecznym obrazie klasyfikacji generalnej dynamice bez płetw.
Podczas Mistrzostw Polski o tytule Mistrza i Mistrzyni decyduje bowiem łączna punktacja wszystkich trzech konkurencji. Zatem jeśli zawodnik popełni błąd i otrzyma czerwoną kartkę z jakiejkolwiek dyscypliny, jego szanse na wysoką lokatę są znikome. Stąd dla zawodników to właśnie ta trzecia konkurencja jest najtrudniejsza.
Gromadząc w swoim organizmie już pewne pokłady zmęczenia, muszą zmobilizować się do ostatniej walki, a jednocześnie pozostać w pełni skoncentrowanymi, by nie przegapić odpowiedniego momentu do wynurzenia.
W tej konkurencji na najlepszych zawodników należało trochę poczekać. Strategicznie podając dłuższe deklaracje niż w poprzednich dyscyplinach, startują w końcowych seriach dając sobie więcej czasu na odpoczynek i znając już rezultaty zawodników w poprzednich seriach, mogą skalkulować jaki dystans przyniesie im zwycięstwo.
W jednych z ostatnich serii, po dwóch stronach basenu, startowały równocześnie Julia Kozerska i Agnieszka Kalska. Obie te zawodniczki prezentowały już wcześniej nurkowania w tej konkurencji na odległość ponad 150 metrów i trudno było przewidzieć, która wynurzy się dalej. Tym razem Julia osiągnęła okrągłe 150 metrów, czym przypieczętowała generalne zwycięstwo. Agnieszka wynurzyła się na 141 metrze, a to potwierdziło jej wicemistrzowski tytuł.
W przedostatniej serii startowała Magdalena Solich-Talanda – aktualna mistrzyni i rekordzistka świata w tej konkurencji. Magda zrezygnowała ze startu w porannej statyce, z uwagi na zerowy wynik z dynamiki w płetwach, nie miała już szans na mistrzowski tytuł, więc postanowiła przeznaczyć cała swoją energię na to ostatnie nurkowanie.
Strategia ta okazała się bardzo skuteczna, bo to pomogło ustanowić jej nowy rekord świata – 191 metrów! (rekord nieoficjalny, oczekuje na potwierdzenie kontroli antydopingowej). W tej samej serii Willi Hoffmann osiągnął 151 metrów co przyniosło mu 3 miejsce w dyscyplinie dynamiki bez płetw.
Ostatnia grupa zawodników zaprezentowała nam dwóch najmocniejszych w tej konkurencji. Rekordzista świata – Mateusz Malina przepłynął 200 m (rekord świata to 244 m) co dało mu równocześnie tytuł Mistrza Polski, a tytuł wicemistrzowski w tej samej serii wynikiem 158 m zapewnił sobie Michał Bochenek.
Wyniki klasyfikacji generalnej Polskich zawodników:
Kobiety
1. Julia Kozerska – 255 pkt.
2. Agnieszka Kalska – 230 pkt.
3. Justyna Nowak-Ferensztajn – 181,9 pkt.
Mężczyźni
1. Mateusz Malina – 329,6 pkt.
2. Michał Bochenek – 262, 3 pkt.
3. Krzysztof Dąbrowski – 253,4 pkt.
Zawody przebiegały bardzo sprawnie i nie dało się zauważyć żadnych większych wpadek organizacyjnych. Sami zawodnicy, jak również goście zagraniczni, potwierdzili, że były to jedne z najlepszych zawodów, w których mieli przyjemność wziąć udział. Z pewnością duży w tym udział miało zaangażowanie wolontariuszy, zabezpieczających asekurantów, sędziów oraz ogromne wsparcie sponsorów, którzy ufundowali nagrody pieniężne i rzeczowe.
Pełna fotorelacja z XIV Basenowych Mistrzostw Polski we freedivingu
Organizatorami XIV Basenowych Mistrzostw Polski we Freedivingu byli:
Stowarzyszenie Freediving Poland, MOSiR Opole, Miasto Opole, Stowarzyszenie Diving Ecology Education.
Sponsorzy:
BANDI, Apnea Shop, Decathlon, Lobster, TAPKAR, Płonka Spieki Kwarcowe, Roorka, Golden Fish, FOX Łukasz Lis
Po ceremonii dekoracji i zakończenia zawodów, odbyło się walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Freediving Poland, podczas którego oprócz obrad i wniosków jak rozwijać ten piękny sport w Polsce, miał miejsce wybór nowych władz Stowarzyszenia. Prezesem Stowarzyszenia na dwuletnią kadencję została wybrana Lucyna Kicińska, a członkami zarządu zostali Radosław Gaca (zstępujący prezes), Marcin Baranowski oraz Tomasz Nitka.
Foto: Agnieszka Kalska, Rafał Meszka