Na Scapa Flow odkryto nieznany wrak niemieckiej jednostki!

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 6, 2017 15:31

Na Scapa Flow odkryto nieznany wrak niemieckiej jednostki!

W jednej z najbardziej znanych lokacji dla nurków wrakowych – szkockim Scapa Flow, odnaleziono wrak nieznanej wcześniej, niemieckiej jednostki z czasów I Wojny Światowej! O niezwykłym odkryciu poinformowała za pośrednictwem swojej strony internetowej angielska stacja BBC.

Z wstępnych ustaleń wynika, że odnaleziony wrak to jednostka typu pinnance. Jest to niewielka łódź, która służyła głównie do zaopatrywania większych jednostek, stacjonujących w tym rejonie. Jak twierdzą badacze, łódź poszła na dno najprawdopodobniej wraz z okrętem, do którego była przypisana. Według zakładanej wersji wydarzeń miało to miejsce, kiedy zapadła decyzja o zatopieniu wszystkich jednostek Kaiserliche Marine, by te wraz z końcem wojny w 1919 roku, nie dostały się w ręce wroga.

_95833052_equipment

Na wrak natknęła się niespodziewanie grupa nurków z Orkadów, przeczesując teren sonarem z pokładu jednostki MV „Valkyrie”. W pewnym momencie odczyty urządzeń badających dno wskazały obiekt, który wzbudził zainteresowanie załogi i w efekcie doprowadził do zlokalizowania nowego wrak.

Z pokładu łodzi ciężko było jednak zidentyfikować czym jest obiekt, wyróżniający się na ekranie sonaru. Sprawę postanowił wyjaśnić Simon Brown, który zanurkował, by na własne oczy zobaczyć co udało się odnaleźć. Schodząc na dno, spodziewał się, że będzie to bryła siatki wyrzutowej przeciwko torpedom. Wyobraźcie sobie więc jego zaskoczenie, kiedy zamiast tego, trafił na nieznany wcześniej niemal 100-letni wrak!

19 czerwca 1919 roku, w regionie Scapa Flow zatopiono ponad 50 niemieckich jednostek. Wszystko po to, by uniemożliwić wrogiej armii przejęcie okrętów wraz z końcem wojny. Wiele jednostek wydobyto w późniejszym czasie, jednak część wciąż zalega na danie i jak widać część wciąż czeka na odkrycie.

Źródło: bbc.com, deep3d.co.uk

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 6, 2017 15:31

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Marzec , 2019

Sortowanie
28Lut - 3MarLut 2810:00Mar 3Targi Nurkowe - X Edycja
3Mar - 7Mar 308:00Mar 7Dubai International Boat Show 2015
14Mar - 15Mar 1408:00Mar 15OzTEk - Australia
22MarCałodniowa XI Skorpenowy Spływ Łyną
22Mar - 23Mar 2209:00Mar 23Głębiny - Festiwal Filmów Nurkowych