Na Scapa Flow odkryto nieznany wrak niemieckiej jednostki!

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 6, 2017 15:31

Na Scapa Flow odkryto nieznany wrak niemieckiej jednostki!

W jednej z najbardziej znanych lokacji dla nurków wrakowych – szkockim Scapa Flow, odnaleziono wrak nieznanej wcześniej, niemieckiej jednostki z czasów I Wojny Światowej! O niezwykłym odkryciu poinformowała za pośrednictwem swojej strony internetowej angielska stacja BBC.

Z wstępnych ustaleń wynika, że odnaleziony wrak to jednostka typu pinnance. Jest to niewielka łódź, która służyła głównie do zaopatrywania większych jednostek, stacjonujących w tym rejonie. Jak twierdzą badacze, łódź poszła na dno najprawdopodobniej wraz z okrętem, do którego była przypisana. Według zakładanej wersji wydarzeń miało to miejsce, kiedy zapadła decyzja o zatopieniu wszystkich jednostek Kaiserliche Marine, by te wraz z końcem wojny w 1919 roku, nie dostały się w ręce wroga.

_95833052_equipment

Na wrak natknęła się niespodziewanie grupa nurków z Orkadów, przeczesując teren sonarem z pokładu jednostki MV „Valkyrie”. W pewnym momencie odczyty urządzeń badających dno wskazały obiekt, który wzbudził zainteresowanie załogi i w efekcie doprowadził do zlokalizowania nowego wrak.

Z pokładu łodzi ciężko było jednak zidentyfikować czym jest obiekt, wyróżniający się na ekranie sonaru. Sprawę postanowił wyjaśnić Simon Brown, który zanurkował, by na własne oczy zobaczyć co udało się odnaleźć. Schodząc na dno, spodziewał się, że będzie to bryła siatki wyrzutowej przeciwko torpedom. Wyobraźcie sobie więc jego zaskoczenie, kiedy zamiast tego, trafił na nieznany wcześniej niemal 100-letni wrak!

19 czerwca 1919 roku, w regionie Scapa Flow zatopiono ponad 50 niemieckich jednostek. Wszystko po to, by uniemożliwić wrogiej armii przejęcie okrętów wraz z końcem wojny. Wiele jednostek wydobyto w późniejszym czasie, jednak część wciąż zalega na danie i jak widać część wciąż czeka na odkrycie.

Źródło: bbc.com, deep3d.co.uk

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 6, 2017 15:31

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Grudzień , 2018

Sortowanie
30Lis - 2GruLis 3016:00Gru 2Nurkowy Festiwal Mocy
1Gru - 208:00Gru 2- 18:00Eurotek 2018