Niezwykła figurka sprzed 2700 lat odnaleziona w Morzu Egejskim – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Kwiecień 8, 2017 03:32

Niezwykła figurka sprzed 2700 lat odnaleziona w Morzu Egejskim – video

Archeolodzy pracujący u wybrzeży Turcji odkryli niezwykle cenny artefakt. Podczas prowadzenia badań na dnie Morza Egejskiego, udało im się natrafić na figurkę sprzed 2700 lat. Artefakt wykonany z terakoty przedstawia starożytną boginię i według tamtejszej prasy, jest to największe znalezisko tego typu, dokonane przez tureckich archeologów.

Przedmiot mierzy 60 cm i został odnaleziony na głębokości 43 metrów pod powierzchnią wody. Prace archeologiczne w tym regionie prowadzone są przez badaczy z tureckiej uczelni Dokuz Eylül University, którzy eksplorują wrak odkryty w listopadzie 2016 roku. Niezwykłe znalezisko było zagrzebane głęboko pod warstwą piasku.

figurkabogini27k005

„Po oczyszczeniu części piasku, zobaczyliśmy fragment rzeźby, a konkretnie palce u stóp. To był bardzo ekscytujący moment! Powoli pracowaliśmy odsłaniające skrupulatnie kolejne fragmenty dolnej części ciała. Mamy wiedzę, że tego typu statuetki składały się z dwóch części, dlatego liczymy, że uda nam się odnaleźć w pobliżu brakujący fragment” – relacjonują przebieg prac archeolodzy

Archeolodzy odkryli jedynie dolną połowę statuetki. Liczą jednak, że podczas kolejnych prac prowadzonych w przyszłości (kolejny etap prac jest zaplanowany na 2017 rok), uda się odnaleźć brakującą połowę. Na podstawie zebranego materiału badacze wysunęli hipotezę, że figurka przedstawia cypryjską boginię.

figurkabogini27k003

„Po raz pierwszy znaleźliśmy tak duży obiekt z terakoty u wybrzeży naszego kraju. Zakładamy, że pozostała część statuetki również znajduje się w badanej przez nas okolicy. Według naszej oceny, całość powinna mierzyć około 120 cm. Figurka przedstawia bosą postać w długiej sukni. Wstępne oceny pozwalają sądzić, że zarówno wrak, jak i sam posążek pochodzą z VII w.p.n.e. ” – powiedział kierujący badaniami prof. A. Harun Özdaş

figurkabogini27k001

Oprócz opisywanej statuetki, archeolodzy znaleźli również wiele innych przedmiotów. Wśród nich ceramiczne naczynia czy amfory. Udało sięprzebadać obszar 300 m², a wyniki prac mają według naukowców, rzucić nowe światło na bardzo istotny okres w historii Morza Śródziemnego. Jak twierdzą sami naukowcy, ich badania potwierdzają, że w regionie dochodziło nie tylko do wymiany towarów, ale również myśli filozoficznych i wiedzy naukowej.

Prace konserwacyjne nad wydobytymi artefaktami są obecnie prowadzone w laboratorium Bodrum Underwater Archaeology Museum.

Źródło: dailysabah.com, hurriyetdailynews.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Kwiecień 8, 2017 03:32

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Styczeń , 2020

Sortowanie

Brak wydarzeń