Od 7 lat kiedy idzie nurkować, rekin pojawia się by go przytulić…

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Luty 10, 2017 04:41

Od 7 lat kiedy idzie nurkować, rekin pojawia się by go przytulić…

Rick Anderson prowadzi szkołę nurkowania w Port Macquarie w Australii. Wiąże się to z tym, że sporo czasu spędza pod wodą robiąc to co lubi – nurkuje. Nie był by to nic dziwnego, gdyby nie wyjątkowa więź, jaka wytworzyła się pomiędzy nurkiem, a rekinem zamieszkującym okoliczne wody.

Australijski nurek niezwykłego rogatka australijkiego (heterodontus portusjacksoni) nazywa swoim przyjacielem. Rekin od 7 lat podczas każdego spotkania pod wodą podpływa do Rick’a, by przywitać się i zaznać trochę pieszczot, niczym stęskniony pies.

980x (2)

„Zacząłem bawić się z nią około 7 lat temu, kiedy była jeszcze malutka. Mierzyła wtedy zaledwie 6 cali. Zbliżyłem się do niej ostrożnie, tak by jej nie spłoszyć, a następnie zacząłem ją delikatnie poklepywać. Kiedy się już do mnie przyzwyczaiła, zacząłem kołysać ją w ręku i mówić uspokajająco przez automat.”

Anderson, który nurkuje od 27 lat i prowadzi szkołę nurkowania, bez problemu rozpoznaje swojego „buddy’ego” po ubarwieniu. Mimo to, nie zdecydował się nadać jej imienia.

980x (3)

„Swoje zachowanie powtarzałem w ciągu pierwszego sezonu, przy każdym spotkaniu. Następnie na przestrzeni kolejnych lat rekin sam mnie już rozpoznawał i podpływał, by zaznać pieszczot, do których już się przyzwyczaił.”

Jak zapewnia sam zainteresowany, większość nurków, którzy obserwują te wyrazy sympatii po raz pierwszy, nie jest w stanie uwierzyć własnym oczom.

980x (5)

„Nigdy jej nie karmię, podobnie jak innych rekinów. Po prostu traktuję je tak, jakbym bawił się z psem.”

Australijczyk liczy, że jego historia sprawi, że ludzie zaczną inaczej patrzeć na rekiny i nie będą traktować ich, jako niebezpieczeństwa. W rzeczywistości to człowiek jest w tej relacji krwiożerczą bestią, zabijając rocznie ok. 73 mln rekinów. Wszystko dla ich płetw, z których przygotowuje się cenioną w wielu krajach zupę.

980x

„Największym nieporozumieniem jest panujący stereotyp rekina, jako bezmyślnego mordercy, który tylko czeka na ludzi, aż ci wejdą do wody, by za chwilę móc zaatakować”

Rick Anderson podczas swoich nurkowań bawi się również z innymi rekinami. Wśród nich wyróżnia takie gatunki jak banjo shark (thornback guitarfish), bull shark, rekin tygrysi, rekin młot, tawrosz piaskowy czy… nawet sam żarłacz biały.

Źródło: thedodo.com, Foto: Rick Anderson

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Luty 10, 2017 04:41

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Listopad , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń