Jak poluje mątwa? – video

Dodane przez Wojciech Zgoła Styczeń 18, 2017 16:18

Jak poluje mątwa? – video

Mątwy są inteligentnymi i przemyślnymi drapieżnikami. Polują przy dnie i robią to szybko. Zaliczane, obok może trochę bardziej znanej ośmiornicy, do głowonogów. Są mniej spektakularne, jeśli chodzi o zmianę kształtu ciała, jednak w zmienianiu swojej barwy doszły do perfekcji.

To, jaki kolor posiadają aktualnie, zależy od wielu czynników. Kamuflaż pozwala mątwą pozostawać niewidocznymi dla otoczenia, szczególnie dla wrogów, ale również dla przepływającego pożywienia. Jednak ich barwa zależy również od nastroju.

Badając mątwy zaobserwowano, że zaciekawiona i jednocześnie ostrożna zmienia barwę, jakby nie mogła się zdecydować, co dziś na siebie włożyć. Zmiany ubarwienia zależą również np. od chęci zaimponowania partnerce i wtedy kolor samców jest bardzo intensywny, a one same staczają walki o samice.

Cuttlefish hunting preyHave you ever seen a cuttlefish hunting prey before? Neither had we.

Opublikowany przez The Australian na 4 styczeń 2017

Cechą wspólną dla mątw i ośmiornic jest fakt posiadania worka czernidłowego, który wypełnia sepia (ciemnobrązowa substancja), wystrzeliwana w razie zagrożenia.

Mątwy, zwane również sepiami, posiadają krępe i owalne ciało, charakterystyczny worek trzewiowy z dwoma nie łączącymi się płetwami, a także część głowową z dużymi oczami oraz chwytnymi ramionami.

U samców jedno lub dwa z ramion przekształcone są w narząd kopulacyjny zwany hektokotylus (służy do umieszczenia spermatoforów w jamie płaszczowej samicy). Posiadają szkielet wewnętrzny zredukowany do muszli (os sepiae) zwanej kością mątwią. Jest to twardy wapienny twór, występujący od strony grzbietu pod płaszczem.

Sam grzbiet jest czasem pokryty nierównomiernie rozłożonymi wyrostkami, a posiadanie przez mątwy wewnętrznej muszli ogranicza możliwości zmiany kształtu. Otwór gębowy umiejscowiony między ramionami, otoczony wargą, posiada dwie szczęki kutikularne. Sami zobaczcie, jak sprawnie polują te drapieżniki.

Foto&Video: facebook.com/theaustralian

Dodane przez Wojciech Zgoła Styczeń 18, 2017 16:18

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Luty , 2020

Sortowanie
2Lut - 3Całodniowa Duikvaker Expo 2019