Kilka słów podsumowania po II Warszawskim Forum Archeologii Podwodnej

Dodane przez Iza Kącka Styczeń 17, 2017 19:45

Kilka słów podsumowania po II Warszawskim Forum Archeologii Podwodnej

Wizyta na II Warszawskim Forum Archeologii Podwodnej była bardzo ciekawym doświadczeniem, choć w moim odczuciu spotkanie nie było dedykowane dla środowiska nurków. Świadczy o tym może tematyka oraz sam przekrój jej uczestników.

Głównie słuchaczami i prelegentami tego seminarium naukowego były osoby pasjonujące się archeologią, w tym archeologią podwodną, badacze, studenci podyplomowych studiów i specjalizacji z wielu stron świata – min. Włoch, Iranu, Chorwacji, Ukrainy, Norwegi, Niemiec, Australii.

Prelegenci prezentowali poszczególne etapy swoich badań i wyniki odkryć, znalezisk podwodnych, najnowsze metody badawcze wykorzystywane przez inne kraje i plany na najbliższe ekspedycje. Nurkowanie było tylko narzędziem do prowadzenia badań lub źródłem wiedzy o nowych znaleziskach.

W indywidualnych rozmowach wielokrotnie podkreślali wprawdzie iż o znaleziskach dowiadywali się od samych nurków, którzy w czasie podwodnych ekspedycji natrafiali na szczątki łodzi, nieznane naczynia czy monety. Często takie odkrycia były początkiem dalszych badań, ale to badanie było tematem zainteresowania uczestników forum a nie nurkowanie.

Po dwóch dniach wykładów i rozmów mogę z cała stanowczością stwierdzić, że archeologia podwodna, to ciekawa dziedzina nauki, niesamowite historie odkryte na podstawie „kawałka” drewna, metalu czy porcelany.

A może dla nurków, którzy chcą czegoś więcej niż „oglądać”, jest to ciekawa alternatywa i dobry kierunek studiów podyplomowych – zaczynają się już w lutym wiec warto pomyśleć o tym już dziś.

Foto: Aleksander Kozłowski
Alart Fanpage

Dodane przez Iza Kącka Styczeń 17, 2017 19:45

1 komentarz

  1. Adriano Styczeń 21, 09:43

    A zwróciłeś uwagę na prezentację Magdy Nowakowskiej o nurkowaniach w wysokoandyjskich jeziorach w rejonie Salkantay? Na takich wysokościach z reguły idzie się po rekord, zwykle są to płytkie jeziorka o głębokości kilku metrów w których wbijamy komputer w muł żeby zrobić cyfrę, a w tym wypadku to były regularne nurkowania, z czasem dłuższym niż kilka minut. Może warto pokusić się o dziennikarskie śledztwo, czy kiedykolwiek prowadzono już badania archeologiczne na takich wysokościach? Byłoby to ciekawe przesunięcie horyzontu nurkowań przez Polaków

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Lipiec , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń

Divers24 DAN