Kilka słów podsumowania po II Warszawskim Forum Archeologii Podwodnej

Dodane przez Iza Kącka Styczeń 17, 2017 19:45

Kilka słów podsumowania po II Warszawskim Forum Archeologii Podwodnej

Wizyta na II Warszawskim Forum Archeologii Podwodnej była bardzo ciekawym doświadczeniem, choć w moim odczuciu spotkanie nie było dedykowane dla środowiska nurków. Świadczy o tym może tematyka oraz sam przekrój jej uczestników.

Głównie słuchaczami i prelegentami tego seminarium naukowego były osoby pasjonujące się archeologią, w tym archeologią podwodną, badacze, studenci podyplomowych studiów i specjalizacji z wielu stron świata – min. Włoch, Iranu, Chorwacji, Ukrainy, Norwegi, Niemiec, Australii.

Prelegenci prezentowali poszczególne etapy swoich badań i wyniki odkryć, znalezisk podwodnych, najnowsze metody badawcze wykorzystywane przez inne kraje i plany na najbliższe ekspedycje. Nurkowanie było tylko narzędziem do prowadzenia badań lub źródłem wiedzy o nowych znaleziskach.

W indywidualnych rozmowach wielokrotnie podkreślali wprawdzie iż o znaleziskach dowiadywali się od samych nurków, którzy w czasie podwodnych ekspedycji natrafiali na szczątki łodzi, nieznane naczynia czy monety. Często takie odkrycia były początkiem dalszych badań, ale to badanie było tematem zainteresowania uczestników forum a nie nurkowanie.

Po dwóch dniach wykładów i rozmów mogę z cała stanowczością stwierdzić, że archeologia podwodna, to ciekawa dziedzina nauki, niesamowite historie odkryte na podstawie „kawałka” drewna, metalu czy porcelany.

A może dla nurków, którzy chcą czegoś więcej niż „oglądać”, jest to ciekawa alternatywa i dobry kierunek studiów podyplomowych – zaczynają się już w lutym wiec warto pomyśleć o tym już dziś.

Foto: Aleksander Kozłowski
Alart Fanpage

Dodane przez Iza Kącka Styczeń 17, 2017 19:45

1 komentarz

  1. Adriano Styczeń 21, 09:43

    A zwróciłeś uwagę na prezentację Magdy Nowakowskiej o nurkowaniach w wysokoandyjskich jeziorach w rejonie Salkantay? Na takich wysokościach z reguły idzie się po rekord, zwykle są to płytkie jeziorka o głębokości kilku metrów w których wbijamy komputer w muł żeby zrobić cyfrę, a w tym wypadku to były regularne nurkowania, z czasem dłuższym niż kilka minut. Może warto pokusić się o dziennikarskie śledztwo, czy kiedykolwiek prowadzono już badania archeologiczne na takich wysokościach? Byłoby to ciekawe przesunięcie horyzontu nurkowań przez Polaków

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Grudzień , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń