O metalowych zamkach w suchych skafandrach słów kilka

Dodane przez Piotr Przyimka Styczeń 4, 2017 16:46

O metalowych zamkach w suchych skafandrach słów kilka

Mówiąc o metalowych zamkach do sucharów, należy zacząć od tego, że są trzy różne grubości zamków. Widać to na zdjęciu, gdzie zostały odpowiednio oznaczone. Najbardziej popularny w skafandrach nurkowych jest model 8TZ. Często można spotkać też 12TZ, popularnie nazywany zamkiem HD. Jest on jednak dużo droższy, a wcale nie jest lepszy. Wręcz przeciwnie. Jest bardzo sztywny, a przez to bardziej podatny na załamania… zdecydowanie nie polecam!

Nie ważnie jakiej firmy zamek wybierzesz i tak będzie to zamek YKK. Grupa YKK jest najbardziej znana i funkcjonuje jako największy na świecie producent zamków błyskawicznych. Ponad 90% wszystkich zamków na świecie, produkowanych jest w ponad dwustu fabrykach YKK w 68 krajach.

zamkifot002

Długość zamka liczona jest od/do, miejsc zaznaczonych strzałkami.

zamkifot003

Oznaczenie długości zamka na jego taśmie, w tym przypadku jest to 86cm

zamkifot004

Na wewnętrznej stronie po całej długości mamy stempel z datą produkcji. W tym przypadku jest to 2016-11-04. Decydując się na zamek metalowy, najważniejsza sprawa – data produkcji zamka!

Taśmy w zamkach metalowych są: CR, PU, PVC. Najczęściej spotykane w skafandrach nurkowych są taśmy CR, czyli neoprenowe ( nie mylić z pianką neoprenową :) ) Wiadomo, że guma z biegiem lat „truchleje”, a rozsuwanie i zasuwanie dodatkowo wykrusza warstwę gumy, którą pokryte jest płótno (nitki).

zamkifot005

Niestety taki zamek zawsze będzie się strzępił. Według mnie, czas jest największym wrogiem zamka. Niestety nie mam pojęcia, jaki jest czas przydatności, osobiście nie kupiłbym starszego jak 2 lata.

Także wymiana zamka na „nowy”, wcale nie załatwi nam sprawy, jeżeli zostanie wklejony kilku/kilkunastoletni produkt. Dobrze jest, jeżeli przetrzemy taśmy co jakiś czas, szmatką nasączoną zwykłą oliwką do ciała dla dzieci i oczywiście regularne opalanie, jeżeli tylko pokażą się jakieś nitki. W żadnym wypadku nie wyrywamy!

zamkifot006

Data produkcji jest też wypalona laserowo, chyba po to żeby nie „starły” się stemple w jakiś dziwny sposób :)

Post oryginalnie został opublikowany w grupie „Shell skafandry nurkowe„.

Dodane przez Piotr Przyimka Styczeń 4, 2017 16:46

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020

Reklama
Reklama