Archeolodzy połączyli starożytne porty Koryntu – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 23, 2016 15:31

Archeolodzy połączyli starożytne porty Koryntu – video

Zespół duńskich i greckich archeologów realizując projekt Lechaion Harbour Project połączył zewnętrzny i wewnętrzny w port starożytnego Koryntu w Lechajonie. Badacze z Greek Ministry of Culture and Sports i University of Copenhagen kontynuują tym samym się niezwykłych odkryć w tej lokalizacji. Wśród tych najnowszych znalazły się struktury łączące wewnętrzny i zewnętrzny port, a także unikalny drewniany bastion, który stanowił część mola flankującego wejście do wewnętrznej przystani.

Z ustaleń archeologów wynika również, że port w Lechajonie w czasach starożytnych, był dużo ważniejszym miejscem niż początkowo przypuszczano. W trakcie trzech kolejnych sezonów poświęconych na badania i wykopaliska udało się wytyczyć główne konstrukcje przybrzeżne, monumentalne wejście do kanału oraz kilka kanałów wewnętrznych, które łączyły co najmniej cztery baseny portowe. Łącznie całość musiała liczyć ponad 500.000 m², co stawia Lechajon na równi z innymi głównymi portami starożytności – Atenami, Pireusem czy rzymskim Portus.

lechaion-2

„W tym sezonie badania topograficzne oraz geofizyczne pozwoliły nam z powodzeniem wytyczyć obszar pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną przystanią. W rezultacie ustaliliśmy, że w IV i III wieku p.n.e. kanał łączący port zewnętrzny i wewnętrzny miał 30 metrów szerokości, a w kolejnych wiekach robił się coraz węższy. Dokładna przyczyna czemu tak się stało, pozostaje wciąż do ustalenia.” – powiedział Bjørn Lovén, jeden z dyrektorów Lechaion Harbour Project.

Zespół zmapował i odwzorował pełną wysokość mola flankującego wschodnią stronę kanału wejściowego. Było to możliwe dzięki starannej i metodycznej pracy, na którą poświęcono 35 dni nurkowych. Przy wejściu do portu odkryto spore kamienne fundamenty, być może na nich opierała się wieża chroniąca wejście do portu. W pobliżu odnaleziono również dwa fragmenty kolumn. Ich przeznaczenie pozostaje nieznane. Badacze obiecują sobie więcej ciekawych ustaleń po kolejnych badaniach.

„Niezwykle rzadkie drewniane konstrukcje pozwalają nam mieć nadzieję, na kolejne odkrycia przedmiotów wykonanych z materiałów organicznych takich jak drewniane narzędzia, meble, drewniane elementy budynków czy wraków. Potencjał jest ogromny i trzeba koniecznie zaznaczyć, że prawie nigdy nie odnajdujemy przedmiotów wykonanych z materiałów organicznych w trakcie badań powierzchniowych prowadzonych w regionie Morza Śródziemnego.” – dodał Bjørn Lovén, reprezentujący Uniwersytet w Kopenhadze.

Lechajon zlokalizowany jest w przesmyku łączącym Peloponez z kontynentalną Grecją. Od samego początku stanowił ważny ośrodek handlowy w regionie, który tętnił życiem przez cały rok, zapewniając Koryntowi wielkie bogactwo. Starożytni autorzy niejednokrotnie podkreślali w swych kronikach, że to właśnie Lechajon był najczęściej preferowaną drogą przez statki kupieckie. Przez wieki Lechajon zapewniał Koryntowi uwagę i środki pozwalające mu stać się niezwykle ważnym ośrodkiem kultury.

Źródło: humanities.ku.dk, scubahellas.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 23, 2016 15:31

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020