Czy wrak odkryty na Krymie to brytyjski pancernik przewożący złoto? – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 13, 2016 17:14

Czy wrak odkryty na Krymie to brytyjski pancernik przewożący złoto? – video

Wrak odkryty na dnie Morza Czarnego u wybrzeży Krymu, może okazać się brytyjskim pancernikiem zatopionym podczas wojny krymskiej. Na jego ślad natrafili rosyjscy archeolodzy, badający wody w pobliżu miasta Eupatoria. Jak sami twierdzą, okolica to prawdziwe cmentarzysko okrętów. Historycy podejrzewają, że to właśnie tą jednostką ponad 160 lat temu, mógł płynąć transport złota.

W regionie odnaleziono szereg innych wraków, a trzy z nich udało się zidentyfikować. Są to również okręty biorące udział w XIX-wiecznych starciach, prowadzonych w ramach wojny krymskiej.

Eksperci badający wraki przypuszczają, że najnowsze odkrycie to jednostka, w ładowni której powinno znajdować się trzydzieści beczek (baryłek?!) ze złotem. Wstępne oględziny pozwalają zakwalifikować wrak, jako część anty-rosyjskiej koalicji, a konkretnie jako okręt należący do Imperium Brytyjskiego.

Na załączonym filmie widać drewniane fragmenty starego okrętu, który został określony jako „Książę Morza Czarnego” (Black Sea Prince – ang.) Jego pozostałości odkryto w odległości niespełna jednej mili od brzegu, w sąsiedztwie czterech innych wraków. Niestety ich identyfikacja nie będzie możliwa bez dokładniejszych badań. Dwa z nich wstępnie zakwalifikowano jako jednostki francuskie.

Na razie badamy pięć okrętów. O dwóch wiedzieliśmy już w 2013 roku. Jak przypuszczamy musiały one zatonąć podczas silnego sztormu 14 listopada 1854 roku. W pobliżu wraków odkryliśmy fragmenty poszycia z mosiądzu, a także drewnianą fajkę do tytoniu, której wiek określono jako połowę XIX-wieku”- powiedział dziennikarzom gazety Komsomolskaya Pravda Victor Vakhoneev – zastępca dyrektora Black Sea Underwater Research Center.

Zgodnie z podaniami historycznymi, w trakcie wspomnianego sztormu, wojska koalicji anty-rosyjskiej straciły łącznie dziesięć jednostek.

Wojna krymska toczyła się pomiędzy Imperium Rosyjskim a Imperium Osmańskim oraz sprzymierzonymi z nim Wielką Brytanią, Francja i Królestwem Sardynii i trwała od 16 października 1853 r. do 30 marca 1856 r.

Źródło: rt.com Foto: youtube.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 13, 2016 17:14

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Listopad , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń