W ciągu 3 lat archeolodzy odkryli na szkockim wybrzeżu ponad 100 wraków!

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 4, 2016 17:15

W ciągu 3 lat archeolodzy odkryli na szkockim wybrzeżu ponad 100 wraków!

W trakcie badań archeologicznych prowadzonych na szkockim wybrzeżu podczas minionych trzech lat, badaczom udało się odnaleźć ponad sto wraków jednostek pływających i latających. Projekt był zakrojony na bardzo szeroką skalę i jak podkreślają archeolodzy, jego sprawne przeprowadzenie było możliwe dzięki pomocy, informacjom i wsparciu uzyskanemu od lokalnych społeczności.

Wśród odnalezionych wraków są m.in. metalowe i drewniane wraki jednostek pływających, latających łodzi oraz innych samolotów, ale natrafiono też na mniejsze choć równie interesujące i cenne znaleziska jak np. działa, kule armatnie czy starożytne kotwice. Jednym z ciekawszych odkryć było odnalezienie w okolicy Argyll wraków należących do grupy łodzi latających z czasów II Wojny Światowej. Jak się okazało to wrakowisko nie było nikomu znane i nikt nigdy nie badał tego miejsca ani nie przeprowadził jego dokumentacji.

Wszystkie odkrycia zostały przeprowadzone w ramach realizacji projektu Samphire. Całość była realizowana przez archeologów ze Szkocji i Australii przy wydatnym wsparciu lokalnych społeczności i obejmowało głównie teren pomiędzy Cape Wrath na północy i Solway Firth na południu Szkocji.

_89548218_flyingboatengine

Całość działań była finansowana przez Crown Estate – czyli de facto przez brytyjską monarchię. W trakcie poszukiwań w dużej mierze opierano się na informacjach od lokalnej ludności i sprawdzano miejsca wskazane m.in. przez rybaków, pracowników portów, nurków i inne osoby związane w jakiś sposób z wodą.

Wskazane miejsca były sprawdzane przy pomocy sonarów i zdalnie sterowanych robotów bezzałogowych, a najciekawsze i najbardziej obiecujące z nich były poddawane inspekcji przez zespoły ochotników i zawodowych archeologów podwodnych.

Wśród zbadanych i udokumentowanych jednostek znalazły się m.in. wraki „Yemassee” – amerykański statek towarowy, który zatonął w 1859 roku, „Hersilla” – uzbrojony żelazny jacht morski utracony w 1916 roku i „Sheila” – prom zatopiony w 1927 roku.

_89470480_monreith

Cały projekt poszukiwań rozpoczął się WA Coastal & Marine – Historic Scotland w Edynburgu i ich koledzy z Flinders University of South Australia.

„Ustalenia poczynione w trakcie trwania projektu pozwolą nam nam poszerzenie naszej wiedzy i dorobku na temat morskiej historii i narodowego dziedzictwa Szkocji. Pozwoli nam to na odpowiednie zarządzanie i ochronę tych dóbr dla przyszłych pokoleń. Całość nie mogłaby być jednak przeprowadzona, gdyby nie entuzjazm i wydatna pomoc lokalnych społeczności. I mam tu na myśli wszystkich, od nurków po ludzi zajmujących się przeczesywaniem plaż z wykrywaczami metalu. Oprócz zgromadzonej wiedzy i dokumentacji, udało nam się nawiązać sieć wspaniałych kontaktów na całym wybrzeżu, co na pewno zaprocentuje w przszyszłości.” – powiedział John McCarthy z WA Coastal & Marine.

„Pomimo, iż ten projekt dobiegł już końca, zamierzamy go potraktować jako wstęp do czegoś znacznie większego i obejmującego swoim zasięgiem cały kraj.” – dodał na koniec McCarthy.

Źródło: bbc.co.uk

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 4, 2016 17:15
Napisz swój komentarz

Brak komentarzy

W tej chwili brak komentarzy

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszym który skomentuje ten artykuł.

Napisz swój komentarz
Pokaż komentarze

Napisz swój komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany
Pola z gwiazdką są wymagane *

twelve − 2 =

nurkowyswiat

Dołacz do nas na Facebooku

DAN polisa 1
DAN polisa 2
DAN polisa 3

Nadchodzące imprezy nurkowe

Czerwiec , 2017

Sortowanie

Brak wydarzeń

DAN Top 2
DAN Top 1