W czasie kontroli toru wodnego w okolicach Westerplatte, pracownicy Urzędu Morskiego zlokalizowali minę z czasów II Wojny Światowej. Znalezisko zawierające ładunek o sile jednej tony trotylu zabezpieczali marynarze z 13 Dywizjonu Trałowców, którzy najpierw podnieśli minę z dna, a następnie odholowali w głąb Zatoki Gdańskie, gdzie zneutralizowano niebezpieczeństwo przeprowadzając kontrolowane wypalenie ładunku wybuchowego.
Odnaleziony ładunek to mierząca 2,5 metra niemiecka mina GC wypełniona heksanitem (mieszanina 40% heksylu i 60% trotylu) i będąca pozostałością po II Wojnie Światowej. Niebezpieczne znalezisko zlokalizowano u ujścia Wisły na głębokości wynoszącej 12,5 metra. Co najbardziej zadziwiające, to fakt, że mina przeleżała w wodzie nieodnaleziona przez ok. 70 lat, w bezpośrednim sąsiedztwie tak strategicznych miejsc jak Twierdza Wisłoujście, Westerplatte czy Nowy Port.
Posted by 13 Dywizjon Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety on 25 styczeń 2016
Do przeprowadzenia skutecznej operacji unieszkodliwienia miny, trzeba było przeprowadzić szereg czynności poprzedzających odholowanie i unieszkodliwienie za pomocą systemu „pluton”. Najpierw nurkowie-minerzy z 13 Dywizjon Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety musieli zejść na dno w bezpośrednie pobliże ładunku i okopać go, tak by następnie całość mogła być opleciona specjalnymi pasami i podniesiona 2 metry ponad poziom dna przy pomocy idrodyn (specjalnych balonów przeznaczonych do podnoszenia z dna i holowania przedmiotów o dużej wadze). Następnie zgodnie z założeniami minę ponownie osadzono na dnie ok 7 mil od brzegu.
„Tym razem jednak nie będziemy jej detonować. Skorzystamy z systemu „Pluton”, który przepala kadłub miny, a potem wypala znajdujący się wewnątrz ładunek wybuchowy. Tego typu urządzenia stosuje się na przykład podczas niszczenia niebezpiecznych znalezisk w portach. – Chcemy po raz kolejny sprawdzić system na wypadek, gdybyśmy kiedyś podobnej miny z różnych przyczyn nie mogli wyholować na pełne morze” – wyjaśnił dla portalu Polska Zbrojna kmdr por. Sikora.
Główny akt całej operacji został przeprowadzony w poniedziałek i przebiegł zgodnie z planem. Po skutecznej neutralizacji miny przywrócono normalny ruch w Nowym Porcie i okolicyach Westerplatte. Działania nurków-minerów oraz marynarzy z 13 Dywizjonu Trałowców były koordynowane przez szefa Inżynierii Morskiej 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
Źródło: polska-zbrojna.pl, Foto: 13 Dywizjon Trałowców i 8fow.wp.mil.pl