Naukowcy z University College London (UCL), Zoological Society of London (ZSL) i Greenland Institute of Natural Resources (GINR) odkryli głębinowe siedlisko miękkich koralowców w zachodnich wodach Grenlandii. Jest to pierwsze tego rodzaju odkrycie zidentyfikowane na tym obszarze.
Odkrycie tego niezwykłego ekosystemu było możliwe dzięki pomocy innowacyjnej i niezbyt drogiej głębinowej kamery wideo, zbudowanej i wdrożonej przez zespół badawczy. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki ich odkryciu obszar 486 km² zostanie uznany za „wrażliwy ekosystem morski” zgodnie z wytycznymi ONZ. Ochroniłoby to go przed prowadzonymi w okolicy połowami trawlerów głębinowych.
„Głębokie morze jest często przeoczane pod względem eksploracyjnym. W rzeczywistości mamy lepsze mapy powierzchni Marsa niż morskich głębin” – powiedział Stephen Long, badacz ZCL Geography i badacz ZSL, który był również pierwszym autorem badań. „Opracowanie taniego narzędzia, które jest w stanie funkcjonować w morskich głębinach, otwiera nowe możliwości dla naszego zrozumienia i zarządzania ekosystemami morskimi. Będziemy współpracować z rządem Grenlandii i sektorem rybołówstwa, aby zapewnić ochronę tego delikatnego, złożonego i pięknego siedliska”.
Ogród miękkich koralowców został odkryty na głębokości 500 m pod powierzchnią wody i zawiera liliowce, gąbki, zawilce, wężowidła, a także ogromną liczbę koralowców kalafiorowych i innych organizmów.
„Ogrody koralowe charakteryzują się kolekcjami jednego lub więcej gatunków (zwykle koralowców nietworzących rafy), które znajdują się w szerokim zakresie twardych i miękkich siedlisk dennych, od skały po piasek i wspierają różnorodność fauny”, powiedział dr Chris Yesson z ZSL.
Głębiny morskie są najmniej poznanym obszarem na Ziemi, mimo że obejmują swoją powierzchnią 65% naszej planety. Do niedawna niewiele było wiadomo o głębinowych siedliskach Grenlandii, ich naturze, rozmieszczeniu i ich wpływie na działalność człowieka.
„Dno morskie wokół Grenlandii jest praktycznie niezbadane, choć wiemy, że zamieszkuje je ponad 2000 różnych gatunków, przyczyniając się w ten sposób do tworzenia złożonych i różnorodnych siedlisk oraz do funkcjonowania ekosystemu morskiego” – powiedział dr Martin Blicher z GINR.
„Biorąc pod uwagę, że ocean jest największym siedliskiem na Ziemi i tym, o którym wiemy najmniej, uważamy, że niezwykle ważne jest opracowanie tanich, dostępnych narzędzi badawczych” – dodał dr Yesson. Narzędzia te można następnie wykorzystać do badania, opisywania, informowania i co kluczowe –zarządzania tymi zasobami.”
Źródło: oceanographicmagazine.com
Foto: Stephena Longa, Mony Fuhrmann i ZSL / GINR, dzięki uprzejmości University College London
Manty to wspaniali mieszkańcy morskich głębin. Więcej o tych niezwykłych stworzeniach możecie dowiedzieć się z artykułu opublikowanego w 11 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.