U wybrzeży Alaski odnaleziono wraki dwóch XIX-wiecznych statków wielorybniczych – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Styczeń 17, 2016 21:00

U wybrzeży Alaski odnaleziono wraki dwóch XIX-wiecznych statków wielorybniczych – video

W wodach Arktyki, u wybrzeży Alaski archeolodzy odnaleźli wraki dwóch statków wielorybniczych z 1871r! Miejsce gdzie odnaleziono pozostałości po obu jednostkach przez wiele lat pozostawało skute lodem. Dziś kiedy pogoda i warunki klimatyczne pozwoliły, archeolodzy przeprowadzili rekonesans. Poszukiwania były prowadzone z wykorzystaniem sonarów oraz ekipy nurków.

Obie jednostki są tylko ułamkiem katastrofy, jaka wydarzyła się w tym miejscu latem 1871r. To właśnie wtedy 32 statki szukające schronienia, wpłynęły do kanału, gdzie następnie zostały zmiażdżone przez lód. Była to jedna z największych katastrof w historii, jakie spadły na flotę wielorybniczą.

Zamykający się szybko kanał pomiędzy lodowymi ścianami, przekroczyło w maleńkich łodziach blisko 1200 osób, uciekając tym samym przed pewną śmiercią. Wielorybnicy i ich rodziny miały do pokonania w tych warunkach blisko 80 mil, do najbliższych jednostek, które mogły udzielić im pomocy. Zniszczeniu uległa natomiast całą XIX-wieczna flota wielorybnicza w tym regionie, doprowadzając wiele firm jak i całą gałąź przemysłu do spektakularnego upadku. W przeliczeniu na obecną wartość, rozmiar katastrofy obejmował kwotę $33 mln!

Jak podają przedstawiciele National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), przeprowadzenie poszukiwań i badań było możliwe dzięki zmianom klimatycznym i częściowemu rozpuszczeniu się pokrywy lodowej w tym rejonie. Dzięki temu możliwa była nieco bardziej dokładna eksploracja miejsca katastrofy, łącznie z nurkowaniem i rejestracją materiałów foto-video.

160107085534-noaa-missing-ship-map-exlarge-169

Dokonane znaleziska i odkryte artefakty dostarczyły niesamowitych informacji o odległej i zapomnianej epoce w historii amerykańskiej żeglugi. Od momentu katastrofy była to pierwsza okazja by przeprowadzić tego typu ekspedycję i zebrać jakikolwiek materiał badawczy przez archeologów. Ci ostatni zamierzają kontynuować swoją pracę, by móc napisać ostatni rodział w historii amerykańskiej floty wielorybniczej ze schyłku XIX wieku.

W trakcie ekspedycji wykorzystano sonar NOAA „state-of-the-art”, dzięki czemu po raz pierwszy otrzymano obraz dwóch jednostek nie widzianych od 144 lat. Po przebadaniu miejsca przez nurków odkryto kotwice, balast oraz wiele przedmiotów codziennego użytku.

Źródło: washingtonpost.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Styczeń 17, 2016 21:00

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń