Legendarny hiszpański galeon pełen skarbów odnaleziony! – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 6, 2015 21:02

Legendarny hiszpański galeon pełen skarbów odnaleziony! – video

Prezydent Kolumbii poinformował o odnalezieniu wraku hiszpańskiego galeonu San Jose, który został 307 lat temu zatopiony przez Brytyjczyków. Tym co budzi najwięcej zainteresowania, jest zawartość ładowni okrętu, o której krążą prawdziwe legendy. Według szacunków pod pokładem znajdować miały się kosztowności o dzisiejszej wartości ok. $17 mld.

Odkrycia dokonano 27 listopada, ale do piątku 4 grudnia, nikogo nie poinformowano o znalezisku. Pierwszym, który przerwał milczenie był prezydent Kolumbii, który na swoim profilu w serwisie Twitter napisał:

„Świetne wiadomości! Znaleźliśmy galeon San Jose!” Następnego dnia podczas konferencji prasowej powiedział z kolei – „Jestem bardzo szczęśliwy, jako głowa państwa mogąc zakomunikować wam, że bez żadnych wątpliwości odnaleźliśmy zatopiony 307 lat temu galeon San Jose”.

Mówiąc o poszukiwaniu wraków, to jest to bez wątpienia jedno z największych odkryć w historii. Mit, prawdziwa legenda rozpalająca głowy poszukiwaczy i pasjonatów z całego świata oficjalnie zostaje odnaleziona i niebawem poznamy rzeczywistą wartość ładunku!

Hiszpański okręt miał 3 pokłady, 600 członków załogi, mierzył 45 metrów i był uzbrojony w 64 działa. To właśnie specyfika tych ostatnich pozwoliła potwierdzić nazwę okrętu. Badacze poinformowali, że wykonane z brązu armaty znajdują się w świetnym stanie i na pewno będą stanowić wspaniałe eksponaty muzealne. Podobnie zresztą rzecz ma się względem osobistej broni załogi, a także porcelany i ceramiki.

colombia-vidgrab_wide-8db9d141cc8e59e33afc8d0c2c0fd5f58a490ccf-s800-c85

Ciekawą informacją jest również zaprzeczenie najpopularniejszej tezie dotyczącej zatonięcia galeonu. Jak się okazało po oględzinach wraku, jednostka wcale nie eksplodowała, a przyczyn jej momentalnego zatonięcia trzeba upatrywać w innych czynnikach. Wiele książek opisujących zatem historię San Jose, trzeba będzie w tej kwestii poprawić.

Mediom obecnym na konferencji prasowej przekazano również informację, że prace na wraku mające na celu wydobycie cennego ładunku, będą trwały na pewno przez kilka najbliższych lat.

Źródło: npr.org

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 6, 2015 21:02

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Kwiecień , 2020

Sortowanie

Brak wydarzeń