Konferencja ISBSA – Łodzie i statki w archeologii

Dodane przez Redakcja D24 Wrzesień 18, 2015 12:30

Konferencja ISBSA – Łodzie i statki w archeologii

21 września rozpocznie się międzynarodowe sympozjum „Łodzie i statki w archeologii” (International Symposium on Boat and Ship Archaeology – ISBSA). To czternasta edycja konferencji, dedykowanej środowisku archeologów morskich oraz podwodnych i druga, organizowana przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Organizacja International Symposium on Boat and Ship Archaeology jest owocem wielu lat pracy i osiągnięć naukowców, skupionych wokół instytucji. Pięciodniowe sympozjum otworzy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, profesor Małgorzata Omilanowska, która objęła konferencję swoim patronatem.

W tym roku program sympozjum poświęcony jest przemianom w dawnym budownictwie i szkutnictwie okrętowym. Naukowcy z Europy, Azji, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii będą dyskutowali o ewolucji konstrukcji łodzi oraz statków oraz ich wpływie na dziedzictwo archeologiczne oraz na uwarunkowania historyczne i geograficzne.

Z odczytem na temat wraku Ma’agan Michael przyjeżdża profesor Yaacov Kahanov z Uniwersytetu w Haifie. Dr Fred Hocker wyjaśni tematykę rekonstrukcji armat z historycznego żaglowca „Vasa”, a profesor Eric Rieth z Francji przedstawi tematykę XVII-wiecznych francuskich statków śródlądowych z rzeki Sommy.

Iwona Pomian, kierownik działu Badań Podwodnych NMM omówi ostatnie osiągnięcia i plany Muzeum związane z odkryciami archeologicznymi. Tomasz Bednarz i Janusz Różycki zaprezentują wyniki badań na wrakach zatoki Gdańskiej z użyciem fotogrametrii i dokumentacji 3D, a dr hab. Waldemar Ossowski przedstawi problematykę wraków statków z Wisły, jako przykład historii długiego trwania systemu transportu. Krzysztof Zamościński z Działu Etnologii Morskiej NMM zaprezentuje tematykę łodzi sporządzanych w przeszłości ze skóry w rejonie dolnego Dniepru.

Program czternastego międzynarodowego sympozjum „Łodzie i statki w archeologii”

Źródło: isbsa.org

Dodane przez Redakcja D24 Wrzesień 18, 2015 12:30

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Marzec , 2019

Sortowanie
28Lut - 3MarLut 2810:00Mar 3Targi Nurkowe - X Edycja
3Mar - 7Mar 308:00Mar 7Dubai International Boat Show 2015
14Mar - 15Mar 1408:00Mar 15OzTEk - Australia
22MarCałodniowa XI Skorpenowy Spływ Łyną
22Mar - 23Mar 2209:00Mar 23Głębiny - Festiwal Filmów Nurkowych