Dokument „Deep Love” wygrał XIII DocFilm Festiwal w Gdańsku

Dodane przez Małgorzata Brykała Lipiec 2, 2015 15:10

Dokument „Deep Love” wygrał XIII DocFilm Festiwal w Gdańsku

Dziś wiadomość, która nam gdzieś umknęła, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby napisać o kolejnym sukcesie filmu „Deep Love” opowiadającego historię prawdziwej miłości. Tej między ludźmi i tej kiedy człowiek kocha nurkowanie tak bardzo, że nic nie jest w stanie go zatrzymać przed zejściem pod wodę. Nawet, jeżeli istnieje ryzyko, że to będzie ostatni raz.

W niedzielę 14 czerwca 2015r. zakończyła się w trójmieście XIII edycja festiwalu filmów dokumentalnych DocFilm Festiwal. Zwycięzcą został wspomniany obraz „Deep Love” w reżyserii Jana Matuszyńskiego, który okazał się być najlepszym z 24 filmów zgłoszonych do konkursu.

Twórcy filmu otrzymali statuetkę „Brama Wolności”, która przedstawia fragmenty muru z otwartymi na oścież skrzydłami wrót. Do statuetki dołączona została również nagroda pieniężna w kwocie 20.000 PLN, ufundowana przez prezydenta Gdańska. Natomiast przewodnicząca jury – Magdalena Piekorz podczas ogłaszania werdyktu stwierdziła, że: „Twórcy filmu „Deep love” otrzymują nagrodę za „wysokie walory artystyczne, za zgodność formy i treści, za umiejętne pokazanie, że wolność jest wewnętrzną sprawą jednostki”.

Deep Love to poruszający dokument produkcji HBO opowiadający historię miłości nieznającej granic, pasji większej niż strach i determinacji, by ponownie zacząć żyć. Główny bohater, sparaliżowany nurek, pragnie spełnić swoje marzenie – zanurkować w legendarnym i niebezpiecznym Blue Hole w Dahab w Egipcie. Cel jest ryzykowny, ale to on pomaga bohaterowi ponownie wrócić do życia.

Pewny siebie pięćdziesięciolatek Janusz, bardzo aktywny człowiek, zapalony nurek z wybitnymi osiągnięciami, doznaje udaru, w wyniku którego zostaje sparaliżowany. Dzięki rehabilitacji i pomocy swojej partnerki Asi, zaczyna się poruszać i coraz sprawniej funkcjonować. Nadal jednak ma poważne problemy z porozumiewaniem się, a jedyną osobą, która rozumie jego mowę jest Asia. Staje się ona tłumaczem między nim a światem. Tym, co go nakręca i motywuje do dalszej walki jest wielkie marzenie – chciałby ponownie zanurkować, choć jest to poważne zagrożenie dla jego zdrowia i życia.

Lekarze nie wyrażają zgody na takie szaleństwo, wiedzą, że z tak dalekiej podróży, przy obecnym stanie zdrowia, Janusz może już nie wrócić. Asia każdego dnia toczy walkę z jego ograniczeniami, z oddaniem i cierpliwością pomaga mu na nowo odnaleźć się w świecie, ale też nie chce go stracić i łatwo godzić się na jego coraz to bardziej ryzykowne pragnienia. Z drugiej strony widzi, jak wielką siłę daje mu kontakt z wodą i pasja nurkowania, która mimo ciężkiej choroby nadal w nim żyje i co ważniejsze, przywraca go do życia. Dylematy i rozterki ma ona, on wie, że musi nurkować, głęboko.

Dodane przez Małgorzata Brykała Lipiec 2, 2015 15:10
Napisz swój komentarz

Brak komentarzy

W tej chwili brak komentarzy

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszym który skomentuje ten artykuł.

Napisz swój komentarz
Pokaż komentarze

Napisz swój komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany
Pola z gwiazdką są wymagane *

2 × four =

nurkowyswiat

Dołacz do nas na Facebooku

DAN polisa 3
DAN polisa 1
DAN polisa 2

Nadchodzące imprezy nurkowe

Czerwiec , 2017

Sortowanie

Brak wydarzeń

DAN Top 2
DAN Top 1