Najgłębsze podziemne nurkowanie w Polsce

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Kwiecień 20, 2015 19:05

Najgłębsze podziemne nurkowanie w Polsce

Dotarliśmy do ciekawych informacji, które już jutro mają znaleźć swoje potwierdzenie w faktach. Na fanpage „Kopalnia Podgórze” opublikowano wpis, który informuje o próbie ustanowienia nowego rekordu Polski w nurkowaniu podziemnym, jaką 21 kwietnia 2015r. podejmie Michał Rachwalski. Całość będzie transmitowana przez telewizję TVN24.

Treść wpisu:

„Znalazł się śmiałek (Michał Rachwalski), który podejmie próbę pobicia dotychczasowego rekordu najgłębszego nurkowania podziemnego na terenie Polski. Równocześnie spróbuje on odkryć wejście do kolejnego nieczynnego poziomu Kopalni Podgórze na głębokości -150 metrów.
Aktualny rekord Polski wynosi -132 metry. Relacja na żywo z nurkowania w Kotlinie Uranowej już jutro w TVN 24.”

Wspomniana Kopalnia Podgórze, która będzie areną zmagań Michała Rachwalskiego z dotychczasowym rekordem Polski, to bardzo ciekawe miejsce, o którym wciąż niewielu słyszało. Dopiero w ostatnich latach kolejne wyprawy w jej głąb sprawiły, że ta lokalizacja zaistniała w świadomości niektórych środowisk.

Dlaczego tak się stało? Otóż chodzi o surowiec, jaki był pozyskiwany w kopalni przez niemal całą dekadę lat ’50 XX w. – uran. W czasach, kiedy miała miejsce czynna eksploatacja złóż, istnienie kopalni pozostawało w ścisłej tajemnicy. Było to oczywiście podyktowane podległością naszego kraju względem Związku Radzieckiego.

Dzisiaj kopalnia stanowi atrakcję turystyczną i ciekawe miejsce do zwiedzania nie tylko dla nurków. Odwiedzający to miejsce turyści mogą zwiedzać przygotowany teren kopalni oraz inhalatorium, które funkcjonowało tu w latach 1974-89 XX w. Najciekawszym punktem programu wydaje się być jednak zwiedzanie Zakładów Przemysłowych R-1 oraz poznawanie tajemnic stojących za kontraktem na sprzedaż uranu do ZSRR.

Źródło: facebook.com/kopalniapodgorze, wikipedia.org Foto: facebook.com/michal.rachwalski

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Kwiecień 20, 2015 19:05

8 komentarze

 1. TheM Kwiecień 21, 10:56

  Czy coś wiadomo już ? Jakieś relacje foto cokolwiek ?

  • Tomasz Andrukajtis Author Kwiecień 21, 11:18

   Miał być podobno materiał TVN o 12.00, ale z napływających informacji, stacja wycofała się z relacji na żywo.

  • Tomasz Andrukajtis Author Kwiecień 21, 13:05

   Z naszego facebooka: „Najnowsze info w sprawie Najgłębszego podziemnego nurkowania w Polsce! Jak się dowiedzieliśmy wejście do wody nastąpiło przed godz. 12.00. Wyjście z kopalni powinno nastąpić pomiędzy godz. 16-17. TVN zrezygnował z relacji na żywo, ale realizuje materiał i coś tam w tv będzie. Jak tylko będziemy wiedzieli więcej na pewno dowiecie się pierwsi! „

 2. Daniel Kowalski Kwiecień 20, 21:22

  Cześć Wam! Trzymajcie kciuki za Michała i oglądajcie TVN – rozmawiałem dziś z reporterem (Tomek Kanik) i pierwsza wrzuta planowana jest na 9:20. Tomek również jest nurkiem i jeśli wszystko pójdzie OK, będzie na niewielkiej głębokości towarzyszył Michałowi podczas deko relacjonując na żywo lub „para live” w masce pełnotwarzowej. To byłby wypasiony „show” ;-)

  • Daniel Kowalski Kwiecień 20, 21:25

   Jeszcze prośba; czy ktoś z Was ma techniczną możliwość nagrania relacji z TVN 24? To będzie kilka wrzutek podczas dnia.

   • Tomasz Andrukajtis Author Kwiecień 20, 22:53

    Postaram się to ogarnąć, ale tutaj rozchodzi się o prawa autorskie ;-)

 3. ciekawy Kwiecień 20, 20:37

  A kto ma dotychczasowy rekord?

  • Artur Kwiecień 20, 21:12

   Majki

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Grudzień , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń