Zaginiony nurek jaskiniowy odnaleziony po 48 h żywy w suchej komorze! – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Kwiecień 18, 2017 15:55

Zaginiony nurek jaskiniowy odnaleziony po 48 h żywy w suchej komorze! – video

Szczęśliwie skończyła się historia nurka zaginionego w sobotę, podczas nurkowania jaskiniowego na Majorce. 54-letni Xisco Garcia został odnaleziony żywy! Zespół ratowników znalazł go w jednej z suchych komór eksplorowanej przez niego jaskini Cova de sa Piqueta.

Jak zgonie twierdzą ratownicy, to olbrzymie szczęście, gdyż Xisco został odnaleziony 48 h od zaginięcia, kiedy szanse na znalezienie go żywego, były z każdą chwilą coraz mniejsze.

Niezwykle rzadko mamy okazję usłyszeć w takich okolicznościach tak dobre informacje. Zazwyczaj zaginięcie podczas nurkowania jaskiniowego, nie ma szczęśliwego finału. Dlatego o niesamowitym szczęściu mogą mówić wszyscy zaangażowani w tę historię.

Garcia został uratowany dzisiaj we wczesnych godzinach porannych – wtorek, 18 kwietnia – i przetransportowany do szpitala, gdzie dochodzi teraz do siebie po wycieńczającej próbie, jakiej został poddany jego organizm oraz psychika.  

 

Zaginiony od soboty Xisco Garcia został odnaleziony w suchej komorze jaskini, w której nurkował. Od zaginięcia minęło już 48 godzin, podczas których nurek był pozbawiony wody i pożywienia. Z uwagi na okoliczności i samą specyfikę nurkowania jaskiniowego, hiszpańskie media informujące o szczęśliwym finale tej historii, nie ukrywają, że odnalezienie Xisco żywego, to prawdziwy cud.

Sam uratowany przyznał, że swoje przeżycie zawdzięcza m.in. maleńkiej kałuży słodkiej wody, na którą udało mu się trafić.  

Według informacji przedstawionych z kolei przez internetowe wydanie angielskiego Mirror, Garcia ugrzązł w suchej komorze ok. 3000 metrów od wyjścia i nie mógł kontynuować nurkowania, z uwagi na awarię jednej z butli z czynnikiem oddechowym.   

W trakcie poszukiwań, ratownicy wybrali najbardziej prawdopodobne miejsce, gdzie może znajdować się zaginiony nurek i próbowali przewiercić się z powierzchni, by podać mu wodę oraz jedzenie, jednak ten plan zakończył się niepowodzeniem.

Cała operacja ratunkowa była jedną z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych od lat, z jaką musieli zmierzyć się ratownicy z Majorki. W działania, które pozwoliły uratować Xisco Garcię zaangażowanych było blisko 60 osób.

Źródło: diariodemallorca.es, mirror.co.uk

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Kwiecień 18, 2017 15:55

5 komentarze

 1. bh-sj.com Maj 5, 21:14
  0
  1

  Rather insightful, look forward to visiting again. http://bh-sj.com/index.php/easyblog/entry/Nokia-N8-Deals–Magic-not-Unveiled

 2. tomasz Kwiecień 26, 06:48
  0
  0

  Gościu chyba w czepku urodzony :)

 3. qwerty Kwiecień 18, 17:10
  10
  2

  A nie wpadło im do głowy, ze gdyby trafili tym wiertłem w komore powietrzną to uciekło by powietrze i zwyczajnie by go utopili w podnoszącej sie wodzie. która wypełniłaby tą suchą komore

  • Max Kwiecień 19, 15:36
   2
   1

   Spróbuje wyjaśnić bo pomyliło Ci sie chyba z takim bąblem gazu uwięzionego pod stropem zalanej jaskini zwanego tez czasem kieszenią powietrzna(Air pocket) ktore często zawierają trojace gazy a nie powietrze.
   Tutaj mowa jest o komorze powietrznej czyli fragmentem suchej części jaskini/korytarza (przejściem miedzy syfonami) do której powietrze dostaje sie np ze szczelin w stropie skaly lub dostaje sie tam w momencie obniżenia tymczasowego/okresowego poziomu wody i kontaktu tej suchej części z powietrzem atmosferycznym z wejścia jaskini.
   ratownicy mając mapy i koordynaty mogą określić w którym miejscu znajduje sie taka komora i wzaleznosci od jej wielkośći i dokładności map speleologicznych mogą spróbować sie w to wwiercic z powierzchni w żadnym wypadku nie powodując zalania tej komory.
   Mam nadzieje ze trochę rozjaśnilem.
   Podrawiam.

   • Tomasz Kwiecień 28, 20:16
    1
    0

    prawda

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Lipiec , 2018

Sortowanie

Brak wydarzeń