Black Seadevil fish – niezwykłe nagranie przerażającej ryby – video

Dodane przez Małgorzata Brykała Marzec 24, 2015 15:46

Black Seadevil fish – niezwykłe nagranie przerażającej ryby – video

Nagranie pochodzi wprawdzie z listopada 2014r, jednak na pewno warto je zobaczyć. Jest to pierwszy raz, kiedy udało się zarejestrować na video bardzo nietypowego mieszkańca oceanicznej głębi, który odwiedził (jak na swoje standardy) dużo płytsze partie oceanu.

Niezwykłej obserwacji dokonał zespół naukowców z Monterey Bay Aquarium Research Institute, pod kierownictwem Bruce’a Robinsona. Rybę zaobserwowano i nagrano przy pomocy robota ROV – Don Ricketts, który wykorzystywano do prowadzenia badań w miejscu nazwanym Monterey Canyon.

W kalifornijskich wodach badaczom udało się po raz pierwszy zarejestrować na video tę niezwykłą rybę żywą, na tak niewielkiej głębokości. Robot spotkanie z żabnicą nagrał na głębokości „zaledwie” 600 m. To tajemnicze i wciąż mało poznane stworzenie zamieszkuje na co dzień najbardziej niedostępne oceaniczne głębiny.

Black Seadevil fish czy też żabnica to upiornie wyglądająca, drapieżna ryba głębinowa z rzędu żabnicokształtnych. Zapewne dla wielu z naszych czytelników opis ten niewiele by powiedział, gdyby nie załączone ilustracje. Niezbyt urodziwa? Mocno przerażająca? Kwestia gustu, ale na pewno mogłaby stać się inspiracją przy tworzeniu niejednego potwora czy kosmity do filmu z gatunku s-f.

Melanocetus_murrayi_(Murrays_abyssal_anglerfish)

Najbardziej charakterystyczną cechą żabnicy (poza pyskiem pełnym olbrzymich zębów wyglądających niczym szable) jest charakterystyczna łodyga zakończona świecącym wyrostkiem, znajdująca się na głowie. Przy jego pomocy drapieżna ryba wabi swoje ofiary. To niezwykłe przystosowanie ewolucyjne jest bardzo praktyczne, w naturalnym środowisku żabnicy panuje bowiem absolutna ciemność.

Źródło: theverge.com

Dodane przez Małgorzata Brykała Marzec 24, 2015 15:46

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Sierpień , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń

Divers24 DAN