Błękitny homar – co jest przyczyną niezwykłego ubarwienia? – video

Dodane przez Redakcja D24 Wrzesień 27, 2017 18:09

Błękitny homar – co jest przyczyną niezwykłego ubarwienia? – video

Piękno i różnorodność podwodnego świata nigdy nie przestanie nas zachwycać. Unikalne formy i całkowita odmienność od tego, co możemy spotkać na powierzchni, czyni każdą wyprawę w głębiny niesamowitą przygodą. Niejednokrotnie w trakcie prowadzonych obserwacji spotykamy zwierzęta i rośliny, które torami ewolucji zabrnęły w jej najbardziej niesamowite zakamarki. Czasami to jednak zwykły przypadek, zachwianie równowagi w ekosystemie czy mutacja, mogą spowodować, że powstanie coś niezwykłego.

Jeżeli podczas swoich podróży natknęliście się pod wodą na błękitnego homara, możecie uważać się za wyjątkowych szczęściarzy. Taki okaz rodzi się jeden, na dwa miliony homarów z klasycznym ubarwieniem!

Naukowcy twierdzą, że te niesamowite kobaltowo-błękitne ubarwienie, niektóre homary zawdzięczają określonej anomalii genetycznej. Defektowi, który wywołuje nadmierną produkcję protein. Połączenie tych nadprogramowych białek i pigmentu, który stanowi przeciwutleniacz w pożywieniu homarów sprawia, że chityna ma większą tendencję do zabarwiania się częściej na niebieski, niż tradycyjny brązowy kolor.

Niestety dla posiadacza tak charakterystycznego i pięknego pancerza, życie nie jest łatwe. W swoim naturalnym środowisku dużo częściej niebieski homar pada ofiarą drapieżników, gdyż jest zbyt widoczny i sprawia mu to problemy z ukryciem się przed wzrokiem łowcy.

Jak się jednak okazuje, wyjątkowy niebieski kolor, nie jest najbardziej unikalnym zabarwieniem tych zwierząt. W przyrodzie możemy spotkać również homary o żółtym i białym (albinosy) ubarwieniu, które trafiają się odpowiednio raz na 30 mln i 100 mln egzemplarzy!

Nurek Tech intext
Dodane przez Redakcja D24 Wrzesień 27, 2017 18:09

Dołacz do nas na Facebooku

Komputer Tusa
DAN polisa 3
DAN polisa 1
DAN polisa 2

Nadchodzące imprezy nurkowe

Marzec , 2018

Sortowanie
3Mar - 7Mar 308:00Mar 7Dubai International Boat Show 2015
6Mar - 9Mar 608:00Mar 923rd Eudishow
13Mar - 15Mar 1308:00Mar 15Kolosy
14Mar - 15Mar 1408:00Mar 15OzTEk - Australia
22MarCałodniowa XI Skorpenowy Spływ Łyną
Magazyn D24
DAN Top 2
DAN Top 1