Błękitny homar – co jest przyczyną niezwykłego ubarwienia? – video

Dodane przez Redakcja D24 Wrzesień 27, 2017 18:09

Błękitny homar – co jest przyczyną niezwykłego ubarwienia? – video

Piękno i różnorodność podwodnego świata nigdy nie przestanie nas zachwycać. Unikalne formy i całkowita odmienność od tego, co możemy spotkać na powierzchni, czyni każdą wyprawę w głębiny niesamowitą przygodą. Niejednokrotnie w trakcie prowadzonych obserwacji spotykamy zwierzęta i rośliny, które torami ewolucji zabrnęły w jej najbardziej niesamowite zakamarki. Czasami to jednak zwykły przypadek, zachwianie równowagi w ekosystemie czy mutacja, mogą spowodować, że powstanie coś niezwykłego.

Jeżeli podczas swoich podróży natknęliście się pod wodą na błękitnego homara, możecie uważać się za wyjątkowych szczęściarzy. Taki okaz rodzi się jeden, na dwa miliony homarów z klasycznym ubarwieniem!

Naukowcy twierdzą, że te niesamowite kobaltowo-błękitne ubarwienie, niektóre homary zawdzięczają określonej anomalii genetycznej. Defektowi, który wywołuje nadmierną produkcję protein. Połączenie tych nadprogramowych białek i pigmentu, który stanowi przeciwutleniacz w pożywieniu homarów sprawia, że chityna ma większą tendencję do zabarwiania się częściej na niebieski, niż tradycyjny brązowy kolor.

Niestety dla posiadacza tak charakterystycznego i pięknego pancerza, życie nie jest łatwe. W swoim naturalnym środowisku dużo częściej niebieski homar pada ofiarą drapieżników, gdyż jest zbyt widoczny i sprawia mu to problemy z ukryciem się przed wzrokiem łowcy.

Jak się jednak okazuje, wyjątkowy niebieski kolor, nie jest najbardziej unikalnym zabarwieniem tych zwierząt. W przyrodzie możemy spotkać również homary o żółtym i białym (albinosy) ubarwieniu, które trafiają się odpowiednio raz na 30 mln i 100 mln egzemplarzy!

Nurek Tech intext
Dodane przez Redakcja D24 Wrzesień 27, 2017 18:09
Magazyn D24

Dołacz do nas na Facebooku

DAN polisa 2
DAN polisa 3
DAN polisa 1

Nadchodzące imprezy nurkowe

Październik , 2017

Sortowanie
14Paź - 15Całodniowa III edycja - Turniej Nurkowy
21Paź - 22Całodniowa DIVE 2017
28Paź - 29Całodniowa TEKDive 2017
31PaźCałodniowa dodaj swoje wydarzenie
31Paź18:30- 20:30V Mazurska Mila Nocą
Magazyn D24
DAN Top 2
DAN Top 1