Eksploracja wraków wojennych z Zatoki Meksykańskiej

Dodane przez grafik Lipiec 28, 2014 14:51

Eksploracja wraków wojennych z Zatoki Meksykańskiej

Bardzo ciekawych materiałów dostarczyła ekspedycja badawcza prowadzona przez Roberta Ballarda i zespół naukowców, którzy postanowili wybrać się w głębiny Zatoki Meksykańskiej, by odwiedzić wraki z czasów II Wojny Światowej. Głównym celem wyprawy były jednostki SS Robert E. Lee oraz niemiecki okręt podwodny U-166.

Podwodny rekonesans prowadzony przez ekipę Ballarda trwał miesiąc, a postępy oraz materiał rejestrowany przez roboty ROV (wraz z komentarzem naukowców), można było śledzić na stronie nautiliuslive.org o czym informowaliśmy na naszym facebooku. Dla tych którzy załapali się na transmisję live, było to na pewno wyjątkowe przeżycie. Nie często w końcu można uczestniczyć w pracach eksploracyjnych, prowadzonych na głębokości 1,5-2km.

nazisub01

Jednostka SS Robert E. Lee przewoziła rozbitków z siostrzanego statku storpedowanego w okolicach Trynidadu, do Nowego Orleanu w Luizjanie. 30 czerwca 1942r. Kiedy parowiec znajdował się zaledwie 25mil od ujścia rzeki Missisipi, rozległa się eksplozja po trafieniu niemiecką torpedą. W tym miejscu losy SS Robert E. Lee i U-166 zaczynają splatać się i gwałtownie przyspieszać w kierunku nieuchronnego końca.

Według dostępnych informacji, zanim torpeda doszła celu, została wypatrzona i natychmiast zaalarmowano obstawę konwoju w którym płynął amerykański statek. W tym momencie do akcji wkroczył amerykański ścigacz łodzi podwodnych USS PC-566. Natychmiastowa akcja i zrzucenie bomb głębinowych przyniosło oczekiwany rezultat.

Niemiecki okręt podwodny U-166, który jeszcze przed chwilą występował w roli myśliwego, bardzo szybko stał się zwierzyną. Błyskawiczna reakcja amerykańskiego ścigacza okazała się zabójczo skuteczna. U-boot wraz z 52 członkami załogi został posłany na dno. Nikt nie ocalał.

Dużo więcej szczęścia mieli ci, którzy przebywali na pokładzie amerykańskiego statku. Błyskawiczna reakcja pozwoliła ocalić niemal wszystkich pasażerów i członków załogi. Mimo, że 15min po trafieniu Robert E. Lee znalazł się pod wodą, zginęło jedynie 15 z 283 osób znajdujących się na pokładzie.

nazisub04

„Nie wiedziałem, że II Wojna Światowa rozgrywała się w ogródku za naszym domem” – tak obecność niemieckiej łodzi podwodnej i wydarzenia z 30 czerwca 1942r. podsumował Robert Ballard. Jak widać nawet odkrywcę „Titanica” i jednego z najbardziej znanych eksploratorów głębin można zaskoczyć.

Zdjęcia i materiał filmowy zgromadzony w trakcie badań pokazują, że mimo głębokości, wraki stały się miejscem, w którym bujnie kwitnie podwodne życie. Burty i relingi porastają kolorowe koralowce, podobnie zresztą jak wszystko w okolicy.

nazisub02

„Te wraki to prawdziwa kapsuła czasu. Zatopione w głębinach zostały zatrzymane w czasie, w momencie kiedy zniknęły pod wodą” – powiedział dobrze znany naszym czytelnikom Richie Kohler, który również bierze udział w projekcie, jako ekspert od U-bootów i historycznych wraków

Wpływa na świetne zachowanie się wszystkich okolicznych wraków ma środowisko w jakim się znalazły. Na tak olbrzymich głębokościach zawartość tlenu jest znikoma, a dodatkowo brak tu światła i organ izmów, które mogłyby przyspieszyć niszczenie wraków. Można by rzec, że jest to niemal jak muzealna ekspozycja przypominająca o epizodzie II Wojny Światowej, który rozegrał się tuż u wybrzeża USA. W latach 1942-43 w rejonie Zatoki Meksykańskiej operowało ponad 20 U-bootów, które odpowiedzialne były za zatopienie ok 70 jednostek.

Źródło: chron.com, nautiliuslive.org

Dodane przez grafik Lipiec 28, 2014 14:51
Napisz swój komentarz

Brak komentarzy

W tej chwili brak komentarzy

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszym który skomentuje ten artykuł.

Napisz swój komentarz
Pokaż komentarze

Napisz swój komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany
Pola z gwiazdką są wymagane *

twenty − 1 =

nurkowyswiat

Dołacz do nas na Facebooku

DAN polisa 2
DAN polisa 3
DAN polisa 1

Nadchodzące imprezy nurkowe

Czerwiec , 2017

Sortowanie

Brak wydarzeń

DAN Top 2
DAN Top 1